Anasayfa / Genel / Emlakçılar Odası Başkanı’ndan ‘ev arkadaşı’ uyarısı

Emlakçılar Odası Başkanı’ndan ‘ev arkadaşı’ uyarısı

Salgın, sunma talep dengesinin bozulması, yabancı etkisi… Bu nedenler başdu olmak üzere sayı ilde ev kiralarında ciddi artım yaşandı.

İstanbul’un bazen semtlerinde son tek yılda artım oranı yüzde 100’ü çoktan geçmiş merkezde. 

Hal böyle olunca megakentte özellikle öğrenciler, tek başına karşılamakta zorlandıkları kira miktarını paylaşmak için ev arkadaşı taharri başladı. Ancak İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa’dan bile konuya ilişkin uyarı geldi.

”İŞGALCİ DURUMA BİLE DÜŞÜYORLARDI”

Genelde kira sözleşmelerinde evde kaç kişi yaşayacağına yönelik bilgilerin yer aldığını söyleyen Aşa, ”Genelde kendi muhatap olunacak kişilere kiracı olarak bakıyoruz. Bir kişi evi tutuyor ev sahibinin beyin doğrultusunda yanında 3 kişi kalıyor. Fakat kiracı gittiği zaman ev sahibi, kiracının ev arkadaşını muhatap alamıyor. Eskiden işgalci durumuna beraberce düşüyorlardı” dedi. 

“MAL SAHİBİNİN HABERİ OLMADAN EV ARKADAŞI ALINAMAZ” 

Aşa ev sahiplerinin kiracı sayısında göre kira tespit ettiğini belirtti. 

“3 kişi kalacaksanız şu fiyat 2 kişi kalacaksanız yerde fiyat diyebiliyor. Bunun sayılmazsa suistimal fail kiracılarda var. Kiracı odasını kiraya veriyor” tekbencilik Aşa, yerde hâl son zamanlarda henüz bile yaygınlaştığını açıkladı.  

Aşa, ”Ev sahibi ile konuşulup muvafakat alınıp yerde ev başka biriyle paylaşılabilir ibresi konulmalıdır. Bu yok ise kanunen kişi muhatap alınarak tek başka kişiye periyot veya haftalık edilemez” niteleyerek konuştu. 

ARŞİV VİDEO: KİRACIYA İHTAR YAĞIYOR

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: