Anasayfa / Genel / Elon Musk’ın uzaya fırlattığı Tesla Roadster, şu anda nerede?

Elon Musk’ın uzaya fırlattığı Tesla Roadster, şu anda nerede?

Elon Musk, 4 yıl evvel kendi Tesla Roadster aracını, SpaceX’in Falcon Heavy roketi ile birlikte Mars’a göndereceğini söylemişti. Keza kelamını de tuttu. Uzay aracına sırf bu araba yüklendi ve akabinde fırlatma gerçekleşti.

Natürel aslında bu fırlatma, SpaceX için bir deneme olacaktı. Bu yüzden de yüke muhtaçlık duyuluyordu. Bu noktada Musk’ın pazarlama zekası devreye girdi. Canlı yayın sonlanana kadar da tüm dünyadan milyonlarca şahsa kendini izlettirmeyi başardı. Ancak fırlatmanın kendisi başarısız oldu ve Roadster, Mars yörüngesini ıskaladı. Pekala artık nerede?

Tesla Roadster, Güneş yörüngesindeki 3. çeşidi yarıladı!

Elon Musk’ın asıl maksadı, kendi Tesla Roadster aracını ve sürücü koltuğuna oturtulan Starman isimli uzay giysisi giydirilen modeli Mars’a göndermekti. Hatta ileride bir gün, bu gezegende koloni kuran şahıslar otomobilini bulabilecekti. Lakin başarılı geçen fırlatmanın akabinde, arabanın bulduğu kısmın roketten ayrılışı esnasında birtakım sorunlar meydana geldi.

Uzaya gönderilen Tesla Roadster

Bu sebeple Tesla Roadster, Mars yörüngesinden saparak Güneş sistemimizde başına buyruk hareket etmeye başladı. Geçtiğimiz 4 yıl içerisinde pek çok kişi gözlemevlerine giderek aracı uzaktan seyrettiler. Musk’ın kendisi de aracın nereye gideceğiniz bilmiyoruz, varış durağını daima birlikte göreceğiz dedi.

Starman’in nerede olduğunu anlık olarak takip eden whereisroadster (Roadster nerede) isimli siteye nazaran Roadster, Güneş etrafında 2 tam cins attı. 3. tıbbın da yarısını bitirdi. Anlık konumuysa, Dünya’dan yaklaşık 377 milyon 376 bin 948 kilometre uzakta ve 5 bin 589 km/sa süratle uzaklaşıyor. Ayrıyeten, dünyadaki tüm yolları 50 kere dolaşacak kadar da yol kat etmiş oldu.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: