Anasayfa / Genel / Elon Musk’ın projesi Neuralink’e “Black Mirror” benzetmesi

Elon Musk’ın projesi Neuralink’e “Black Mirror” benzetmesi

Dünyanın en güçlü iş insanı Elon Musk’ın çılgın projesi Neuralink, isminden kelam ettirmeye devam ediyor. İmplante edilebilir beyin-makine arayüzleri geliştirmek emeliyle 2016’da San Francisco’da kurulan şirket, geçtiğimiz günlerde beyin aktivitesini kaydedip uyarmak için insanların beyinlerine implante edilecek bir çip gelişilmesi için bir klinik araştırma yöneticisi işe aldığını duyurmuştu.

Neuralink,”The Entire History of You” kısmına benzetiliyor

Neuralink’in bir klinik araştırma yöneticisi işe aldığına dair haberlerin çıkması ile proje, toplumsal medyada büyük yankı getirdi. Bu atakla bir arada şirketin beşerli deneylere başlayacağı belirtiliyor. İnsan beynine çip yerleştirme fikri, toplumsal medyada bazıları tarafından mizah konusu olsa da kıymetli bir kesim tarafından tasa ile karşılanıyor.

Husus toplumsal medyada Black Mirror‘ın “The Entire History of You” kısmına benzetildi. O denli ki bu kısımda insanların görsel ve işitsel anıları kaydetmesine, daha sonra tekrar izlemesine imkan tanıyan bir beyin implantı aygıtını husus edinmişti. Kimi Twitter kullanıcıları ise Musk’ın açıklamalarından sonra projeyi birebir dizinin “Be Right Back” kısmına de benzettiler. Kelam konusu kısımda yapay zekayı fizikî bir insan vücuduna entegre ediliyordu.

Neuralink projesi, beyne çip yerleştirmek üzere ürkütücü bir fikre dayansa da şirket bunun insan sıhhatine yönelik olduğunu savunuyor. O denli ki bu çipin, omurilik yaralanmaları ve nörolojik bozuklukların tedavisi üzere tıbbi uygulamalara sahip olması amaçlandığı şirket ve Elon Musk tarafından tekraren lisana getirildi.

Proje kapsamında daha evvel beyin implantı, domuzlar ve maymunlar üzerinde test edilmişti. Musk, insan üzerindeki testler için birinci olarak 2020’yi işaret edip daha sonra da ertelendiğini duyurmuştu. Beşerli deney için şimdi FDA onayı alınmadı. Lakin işe alınan klinik araştırma yöneticisinin FDA düzenlemelerinden direkt olarak sorumlu olacağı belirtildi.

Siz Neuralink projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: