Anasayfa / Genel / Elon Musk’ın Neuralink projesinde yeni gelişme!

Elon Musk’ın Neuralink projesinde yeni gelişme!

Neuralink Corporation, Elon Musk ve sekiz nörolog tarafından, implante edilebilir beyin-makine arayüzleri geliştirmek gayesiyle 2016’da San Francisco’da kuruldu. Şirket şu anda, beyin aktivitesini kaydedip uyarmak için insanların beyinlerine implante edilecek bir çip geliştiriyor.

Bu çipin, omurilik yaralanmaları ve nörolojik bozuklukların tedavisi üzere tıbbi uygulamalara sahip olması maksadıyla yapıldığı söyleniyor. Şirket geçtiğimiz ay, bu doğrultuda beşerli testlere geçebilmek için, yetkililerden onay beklediğini söyledi. Şimdiyse amacına gerçek ilerlemesine yardımcı olabilecek bir klinik araştırma yöneticisi arıyor.

Neuralink, beşerli deneylere hazırlanıyor

Neuralink, 2017’de halka açık olarak piyasaya sürüldüğünden bu yana, beyin implantını domuzlarda ve maymunlarda test etti. Ancak son 1 yıldır beklenen beşerli deneme haberini paylaşmadı. Şirketin implantı, ince ve esnek teller üzerine çivilenmiş elektrotlara sahip, madeni parayı andıran bir aygıttan ibaret.

Sunmuş olduğu asıl yenilik de bu tellerle birlikte geliyor. Zira geçmiş yıllarda farklı şirketler tarafından kullanılan benzerleri, beyindeki hücrelere ziyan verebilecek kadar sert iğnelere sahipti. Ancak genel tıbbi kullanım için FDA’den onay almak istiyorsa, birinci evvel insanlarda denemeler yapması gerekiyor. Bunun için de birinci testlerin, hafıza kaybından bağımlılığa kadar bir dizi nörolojik sorunu olan şahıslar üzerinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Elon Musk, şirketin birinci beşerli denemeleri için geçtiğimiz yıllarda birinci olarak 2020’yi işaret etmişti. Akabinde bu tarihin ertelendiği açıklandı. Geçtiğimiz Aralık ayında da sahneye çıkan CEO, 2022’yi işaret etti. Ancak Musk’ın rastgele bir hususta kelam verdiği tarihi tutturduğu hayli ender görülüyor.

Klinik deneme süreci, aygıtın az sayıda beşerli denemede nasıl performans gösterdiğine bakmak için bir fizibilite çalışmasıyla başlayacaktı. Akabinde, yüksek riskli olduğu ve daha evvel insanlarda kullanılmadığı için, daha büyük ölçekli bir deneme müsaadesinin FDA’den alınması gerekecek. İş ilanına nazaran, klinik araştırma yöneticisi, FDA üzere düzenleyicilerle olan etkileşimlerden direkt olarak sorumlu olacak.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Neuralink, Elon Musk’ın da dediği üzere 2022 yılında birinci beşerli denemelerine başlayabilecek mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: