Anasayfa / Genel / Elon Musk yandı: ABD, SpaceX fırlatışına müsaade vermedi!

Elon Musk yandı: ABD, SpaceX fırlatışına müsaade vermedi!

SpaceX, Teksas/Boca Chica tesisinden Starship uçuşlarını başlatıp başlatamayacağını öğrenmek için bir müddet daha beklemek zorunda. SpaceX’in Starship ve Muhteşem Heavy güçlendirici ile yapacağı birinci uçuş, Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) kararıyla tekrar ertelendi.

Federal Havacılık Yönetimi, SpaceX’e verilmesi planlanan fırlatış müsaadesini 29 Nisan’a ertelediğini duyurdu. Değerlendirmenin 28 Mart’ta yapılması bekleniyordu, lakin FAA’dan gelen son açıklamada, yeni Starship Harika Heavy roketinin gözden geçirilmek zorunda olduğunu söylendi.

SpaceX Starship misyonuna bir sefer daha FAA mahzuru

SpaceX’in Starship ve Muhteşem Heavy güçlendiricisi bu yıl içinde Teksas, Boca Chica’dan test uçuşuyla fırlatılması bekleniyor. NASA astronotlarını birkaç yıl içinde Ay’a götürmesi planlanan uzay roketinin fırlatılacağı tarih bir defa daha ertelendi.

FAA, SpaceX’in yörüngesel test uçuşlarını yapması sağlayacak Programlı Çevresel Kıymetlendirme (PEA) yayınlayıp yayınlamamaya karar vermek için mahallî ve federal kurumlarla birlikte çalışıyor. Fakat FAA, PEA müsaadesi olmadan Starship fırlatma lisansını veremeyeceğini söyledi.

Eylül ayında kurum, Starship için PEA taslağı yayınladı ve kamuoyuna açık bir formda sundu. Aralık ayında FAA, fırlatma lisansı için Şubat sonunu hedeflediğini ve son olarak da gaye tarihin 28 Mart’a ertelendiğini söylemişti.

Lakin Federal Havacılık Yönetimi, PEA müsaadesinin 29 Nisan’da yayınlanacağını söyleyen bir açıklamada bulundu. Gecikmenin nedeniyle ilgili olarak da birden fazla ajansı içeren inceleme sürecine ve kurumlar ortası istişarelere dikkat çekti.

Çevresel inceleme tamamlansa bile FAA’nın, SpaceX’e Starship ve Muhteşem Heavy için fırlatma lisansı vereceğinin garantisi yok. SpaceX’in karşılaması gereken birtakım güvenlik, risk ve finansal ihtiyaçlar bulunuyor.

Gecikmelere karşın Musk, Starship’in bu yıl uzaya ulaşacağından emin. Starship ile ilgili açıklama yapan Musk, “Bu yıl yörüngeye çıkacağımıza güveniyorum. İnsan uygarlığının gidişatını çok gezegenli bir cins haline getirmek için kıymetli bir atılım gerçekleştirdik” dedi.

Pekala ya siz FAA tarafından SpaceX Starship roketine verilecek müsaadenin ertelenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.