Anasayfa / Genel / Elon Musk, Starship’in fırlatılması için tarih verdi

Elon Musk, Starship’in fırlatılması için tarih verdi

Starship, SpaceX tarafından tasarlanan tekrar kullanılabilir bir fırlatma aracı olarak biliniyor. Starship Programı birinci yıllarda küçük bir geliştirme grubuna sahipken, 2018 yılından itibaren büyük bir geliştirme ve inşa takımı edindi. Elon Musk, Crew Dragon‘un 2020 Mayıs ayında fırlatılmasından sonra bu programın SpaceX‘in en büyük öncelliği haline geldiğini belirtti.

Starship roketi, Teksas‘ta hala geliştirme kademesinde. Fırlatma kulesi ve uzaya ulaştığında araca güç verecek olan vakumlu Raptor motorların montajı üzere temel ögelerde büyük ilerleme kaydedildi. Elon Musk, Starship için daha evvel yapılacağını söylediği lansman gecikti. Artık fırlatma için gerekli evrakları toparladıktan sonra, roketin nihayet önümüzdeki ay birinci yörüngesel uçuş denemelerine hazır olacağını söylüyor.

SpaceX, Starship’i fırlatmak için neyi bekliyor?

SpaceX, Starship‘in Brownsville, Teksas dışında bulunan geliştirme pozisyonundan uçuş denemesi yapmak için ABD Federal Havacılık Yönetimi‘nden (U.S. Federal Aviation Administration – FAA) onay talep edecek. Bu onayın alınma sebebi ise yönetimin fırlatma sırasında muhtemel bir aksilik durumunda en az risk sağlamak için tüm tedbirlerin alındığından emin olması gerekmesidir.

Bu atmosfer uçuş denemesinin akabinde SpaceX‘in en büyük maksadı, Starship ve Üstün Heavy güçlendiricinin kombine edilmiş halini Dünya yörüngesinin de dışına fırlatmak olacak. Elon Musk, şirketin teknik olarak bu adıma hazır olduğunu söyledi. Lakin FAA‘nın lansman lisansı vermek için kamuya açık yorumlar yapmak konusunda yaptığı son davet, talebin onaylanmasını geciktirebilir. Bu durum, süreci bir aydan fazla uzatabilir.

Geçtiğimiz hafta belediye toplantıları sırasında, Starship destekçileri ve ona karşı olanlar bir ortaya geldi. Bir sonraki adım şimdi atılmadan FAA‘nın SpaceX ile birlikte gözden geçirmesi gereken mevzuları gündeme getirdiler. Böylece her iki taraf da muahedeye varabilecek.

Bununla birlikte FAA, bir test emeliyle süreksiz bir lisans verme ihtimali var. Bu durum devam ederken başlatma müsaadelerini tekrar gözden geçirerek kimilerinin giderilmesini sağlayabilir. Böylece hem SpaceX‘in Starship planları aksamayacak hem de gerekli güvenlik tedbirlerinden emin olmaya kâfi vakit olacak.

Siz SpaceX‘in Starship fırlatma roketinin yapılacak lansmanı hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.