Anasayfa / Genel / Elon Musk Rusya ile kötü dalga geçti

Elon Musk Rusya ile kötü dalga geçti

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında ülkeler ortasındaki kriz uzaya taşındı. Rus Uzay Ajansı Lideri Dmitry Rogozin, ABD’ye roket motoru satmayacaklarını söyleyerek “Harry Potter’ın süpürgesiyle” uçmalarını önerdi. Lakin bu açıklamaya karşılık, SpaceX’in son roket fırlatışıyla Elon Musk’tan geldi.

Musk’ın uzay şirketi SpaceX, Rogozin’in Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle roket motorlarını ABD’ye teslim etmeyeceklerini ve ABD’nin uçmak için süpürge kullanabileceğini söylemesinden birkaç saat sonra 47 yeni Starlink uydusunu fırlattı.

Elon Musk, Rusya uzay şefi için ne söyledi?

ABD’ye satışı durdurulan roket motorlarıyla ilgili olarak Rus devlet televizyonuna konuşan Roscosmos Lideri Rogozin, “dünyanın en düzgün roket motorlarını” ABD’ye vermeyeceklerini lisana getirdi. Ayrıyeten ABD’nin süpürgeyle uçabileceğini söyleyerek dalga geçti.

Rus uzay şefinin açıklamasından rahatsız olan Musk ise SpaceX’in son fırlatışının yer aldığı tweet’e dört ABD bayrağı emojisi ekleyerek “Amerikan Süpürgesi” formunda karşılık verdi.

Lakin bu, Musk’ın Rogozin’le birinci kere karşı karşıya gelişi değil. Daha evvel Rogozin, Musk’ın Starlink aracılığıyla internet hizmetleri sunarak Ukrayna’ya yardım etmesini protesto etmişti.

Rogozin, Rusya’nın kendi ulusal çıkarlarını koruduğunu ve Starlink ile Elon Musk’ın bir anda ortaya çıktığını söyledi. Buna cevap olarak Musk ise, “Ukrayna, internet irtibatında, tahminen de makûs havadan ötürü, garip kesintiler yaşıyordu. SpaceX bunu düzeltmeye yardımcı oluyor” dedi.

Rus uzay ajansı, öbür büyük uzay ajanslarıyla bağlarını koparmaya başladı. Roscosmos son olarak Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun Rusya bölmesinde yapılması planlanan ortak deneyler için Almanya ile iş birliğini sonlandırdığını duyurdu.

Almanya dışında Rusya, hem ABD hem de Avrupa ülkeleri tarafından uygulanan yaptırımlara misilleme olarak NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile olan projelerini askıya aldığını açıkladı.

Elon Musk tarafından Rusya uzay ajansı için gelen açıklama hakkındaki niyetlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: