Anasayfa / Genel / Elon Musk, mürettebatlı Mars seyahati için tarih verdi!

Elon Musk, mürettebatlı Mars seyahati için tarih verdi!

Son yıllarda teknolojinin artmasıyla birlikte insanlığın uzay ile ortasındaki aralık giderek azalıyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve uzay projeleri yürüten dev şirketler, düzenledikleri misyonlarla bilinmeyenlere ışık tutuyorlar. Bu kurumların hala gerçekleşmemiş büyük gayeleri bulunuyor. Bunların ortasında Mars’a mürettebatlı bir uçuş da yer alıyor.

Elon Musk’a nazaran 2029’da Mars’a mürettebatlı uçuş gerçekleşecek

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX şirketi, halihazırda NASA ile birçok ortak projeyi yürütüyor. Bunların ortasında Memleketler arası Uzay İstasyonu’na (ISS) fırlatılan Falcon 9 roketi en büyük en kıymetli örnek olarak gösterilebilir. Attığı Tweet’lerle gündemden düşmeyen dünyanın en güçlü insanı Musk, Twitter üzerinden yapılan Mars’a mürettebatlı uçuş paylaşımına yanıt verdi.

NASA’nın uzay ile ilgili fantastik gayeleri olduğu herkesin malumu. Uzay turizmi, uzay madenciliği Ay’a ve Mars’a mürettebatlı uçuş bunlardan kimileri. Kurum, uzay şirketleriyle iştirakler kurarak bu amaçlarına bir adım daha yaklaşmak istiyor. SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Mars’a mürettebatlı uçuş sorusunda “2029” karşılığını verdi.

Şimdi bu türlü bir proje gayesi hiçbir kurum ve şirket tarafından belirlenmedi. NASA’nın Artemis projesi altında Ay’a mürettebatlı bir uçuş amacı bulunuyor. Fakat o bile en uygun ihtimalle 2028 olarak hedeflendi. Mars amacının yakın vakitte gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyordu. Lakin Musk’ın paylaşımı başlarda soru işareti bıraktı. Musk, geçtiğimiz aylardaki bir ropörtajında 10 yıl içinde Mars’a uçuş gayelerinin olduğunu açıklamıştı.

Geçen haftalardaki bir aktiflikte Elon Musk, Starship’ten bahsederken bugüne kadarki en güçlü roketi sözlerini kullanmıştı. Musk, beşerli bir uçuş için son derece emniyetli olduğundan epey emin konuşmuştu. Şimdi açıklanmayan bir amacın olup olmadığı şimdiden merak konusu.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.