Anasayfa / Genel / Elon Musk insan beynine çip yerleştirmeye başlıyor!

Elon Musk insan beynine çip yerleştirmeye başlıyor!

Neuralink Corporation, Elon Musk ve sekiz nörolog tarafından, implante edilebilir beyin-makine arayüzleri geliştirmek emeliyle 2016’da San Francisco’da kuruldu. Şirketin şu anda beyin aktivitesini kaydedip uyarmak için insanların beyinlerine implante edilecek bir çip geliştirdiği biliniyor. Omurilik yaralanmaları ve nörolojik bozuklukların tedavisi üzere tıbbi uygulamalara sahip olması hedefiyle yapıldığı söyleniyor.

Elon Musk Neuralink’ten umutlu!

Pazartesi günü The Wall Street Journal CEO Kurulu Zirvesi’nde canlı yayınlanan bir röportajda Musk’a Neuralink’in 2022’de ne yapmayı planladığı soruldu. Musk da şu sözlerle yanıt verdi:

Neuralink maymunlarda âlâ çalışıyor. Test sayısını da epey artırdık. Kullanımın ve sonrasında çıkartılmasının inançlı oluşunu teyit ediyoruz. Buna testlere gelecek yıl tetraplejikler, kuadriplejikler üzere önemli omurilik yaralanmaları olan beşerler da dahil olacak. Bahisle alakalı FDA’in onay vermesini umuyoruz.

Bu konuşmanın akabinde Musk, Neuralink’in “cihazı yerleştirme standartlarının FDA’nın gerektirdiğinden çok daha yüksek olduğunu” söyledi. Sonrasındaysa bir tweette, “Gelecek yıl insanlarda aygıtlarımız olduğunda (maymunlarla nüanslı konuşmalar yapmak zor) ilerleme hızlanacak” dedi.

Musk daha evvel Neuralink’in çiplerini birinci defa insanlara yerleştirmesi için daha erken tarihleri sunmuştu. Örneğin 2019’da Neuralink’in 2020’nin sonuna kadar insan testlerine başlamayı umduğunu söyledi. Daha sonra bu yılın Şubat ayında şirketin, 2021’in sonunda teknolojiyi insanlara yerleştirmeye başlayabileceğini açıklamıştı.

Hasebiyle Musk tarih verme ve projeleri vakit çizelgesine oturtma konusunda hayli berbat bir şöhrete sahip. Tekrar de aklına koyduğu şeyleri yaptığını biliyoruz. Nisan ayında Neuralink, Neuralink aygıtı kullanarak görüntü oyunu oynayan bir maymunun görüntüsünü yayınladı. Yani bu alanda tahminen sahiden de beşerli deneylere başlamaya hazır olabilirler.

Temmuz ayında 205 milyon dolar topladıktan sonra Neuralink, fonları çipini geliştirmeye yönlendireceğini ve böylelikle kuadriplejiklerin (Kuadripleji yahut tetrapleji, kolların ve bacakların büsbütün yahut kısmen felç olmasıdır.) dijital aygıtları zihinleriyle denetim etmesine müsaade vereceğini söyledi.

Doğal Neuralink, beyin arayüzü teknolojisi geliştiren tek şirket değil. Hatta pazar giderek kalabalıklaşıyor. Münasebetiyle ellerini süratli tutmaları gerekebilir. Örneğin Synchron isimli 20 kişilik bir biyoteknoloji firması, Temmuz ayında insan testlerine başlamak için FDA onayı aldı.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: