Anasayfa / Genel / Elon Musk, fiyatıyla dudak uçuklatan yeni Starlink hizmetini duyurdu!

Elon Musk, fiyatıyla dudak uçuklatan yeni Starlink hizmetini duyurdu!

Elon Musk, uzun bir müddettir uydu internet hizmeti Starlink üzerinde çalışıyor. Hatta bu proje yüzünden Çin üzere birtakım ülkeleri karşısına aldı ve milletlerarası arenada baş başa geldi. Ancak Musk ve SpaceX bu hususta epeyce kararlı olduğunu yeniden ortaya koydu. Şirket son olarak bugün, Premium hizmetini kullanıcılarla paylaştı. İşte detaylar…

SpaceX, Premium Starlink hizmetini tanıttı!

SpaceX, Starlink uydu internet hizmeti için daha yüksek performansa sahip Premium paketini kullanıma sundu. Ancak fiyatı da bir epey yüksek. Açıklanan birinci datalara nazaran bu yeni hizmet, geçtiğimiz periyotta 50 ila 250 Mbps ortası alan kullanıcıların 500 Mbps suratlarına çıkabilmesini sağlayacak.

Buna ek olarak, yeni Premium paket sayesinde yükleme suratında 10 ila 20 Mbps ortasında bir bedel alan kullanıcılar, artık 20 ila 40 Mbps ortasında suratlara ulaşabilecek.. Gecikme mühletinin ise 20 ila 40 ms (milisaniye) olduğu belirtiliyor.

Fiyatına baktığımızdaysa Starlink, standart plan için aylık 99 dolar bir fiyat talep ediyor. Lakin Premium paket için bunun 5 katını istiyor. Yani 500 Mbps suratlarına çıkmak isteyen kullanıcıların aylık 500 dolar ödemesi gerekecek.

Doğal iş yalnızca bununla bitmiyor. Temel plana katılan kullanıcılar anten ve öteki donanımlar için 499 dolarlık bir ödeme yapıyorlardı. Lakin Premium paketi seçen bireylerin, yeniden misal anten ve donanımlar 2 bin 500 dolar ödeme yapması gerekecek. Ayrıyeten 500 dolar da bir depozito fiyatı olduğu söyleniyor.

SpaceX, yeni hizmetinin kuvvetli hava şartlarında daha âlâ çalışacağını ve müşterilerin 7/24 öncelikli dayanak alacağını söyledi. Ayrıyeten, yaşadığı pozisyon itibariyle devamlı olarak karlı ve yağışlı bölgelerde bulunan yahut seyrek nüfuslu, nispeten kentlere uzakta yaşayan şahısların satın alabileceği en yüksek suratları yalnızca kendilerinin sunduğunu belirtti.

Şirket, geçtiğimiz Ekim ayında Starlink’in resmen betadan çıkacağını duyurmuştu. Kısa bir mühlet evvel de özgün yuvarlak olandan çok daha küçük ve daha ince yapıdaki yeni bir dikdörtgen uydu çanağı tanıttı. Ayrıyeten SpaceX, yeni Premium antenin bundan daha büyük olduğunu ve en ağır ağ kullanımı vakitlerinde bile kritik süreçler için bant genişliğinin sağlanmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Starlink, Ocak ayının ortasından itibaren yaklaşık 1.500’ü halihazırda yörüngedeki yerine yerleşen, toplamda 2 binden fazla uyduyu muvaffakiyetle fırlattı. Ayrıyeten mevcut sistemin, halihazırdaki sayının 3 katı olan 4 bin 400 ü geçen uyduya kadar takviye vereceği de belirtiliyor.

Şirket, yeni Premium paketi satın alan kullanıcılar için uygun ekipmanların 2022’nin 2. çeyreğinde, yani Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirileceğini söylüyor. Olağan ülkemizde bu hizmetin standart paketle birlikte mi yoksa daha sonraki bir tarihte mi geleceği belirsizliğini koruyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: