Anasayfa / Genel / Ekonomistlere göre haziran ayında enflasyon yüzde 75’i aşacak

Ekonomistlere göre haziran ayında enflasyon yüzde 75’i aşacak

AA Finans’ın, TÜİK tarafından 4 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak haziran ertesi enflasyon verilerine ilişkin tapın anketi, 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin haziran ertesi enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 4,44 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin haziran ertesi için enflasyon beklentileri, en az yüzde 3 ve en yüksek yüzde 5,73 aralığında yer öncü.

Ekonomistlerin haziran ertesi enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 4,44) göre tek önceki ağrı yüzde 73,5 olan yıllık enflasyonun yüzde 77,75’açınık yükseleceği hesaplanıyor.

Tüketici Fiyat Endeksi, mayısta tek önceki aya göre yüzde 2,98 artım göstermişti. Öte yandan, ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 61,2’takt yüzde 65,5’açınık yükseldi.

MAYIS AYI ENFLASYON VERİLERİ NASILDI?

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta aylık hoş yüzde 2,98, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 8,76 artım gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 73,50, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 132,16 olarak kaydedildi.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: