Anasayfa / Genel / Ek iş yapmak isteyenlere kapora tuzağı

Ek iş yapmak isteyenlere kapora tuzağı

Sosyal medya üzerinden İŞKUR’un gıyaben kullanarak vatandaşlara evde paketleme işiyle ek gelir vaadinde bağcıklı dolandırıcılar, kaporasını aldıkları ürünleri göndermeyerek yüzlerce kişiyi mağdur etti.

İnterneti ve sosyal medya uygulamalarını yoğun olarak kullanan dolandırıcılar, son olarak açtıkları hesaplarla vatandaşlara nikah şekeri, mum, sabun, tel toka ve kulak çubuğu gibi ürünlerin evde paketlenmesiyle ek gelir vadediyor.

Özellikle ev hanımlarını hedef saha dolandırıcılar, gönderecekleri ürünlere karşılık kapora talebinde bulunuyor. Kapora olarak gönderilen paraların hesaplarına yatmasının akabinde, türlü bahanelerle tek süre ürünleri göndermeyerek vatandaşları oyalayan dolandırıcılar, henüz sonra kullandıkları hesapları silip, ortadan kayboluyor.

KİMLİK BİLGİLERİNİ DE ELDE EDİYORLAR

Dolandırıcılar, vatandaşları tuzaklarına benzemek için iknaya yetişkin önem verirken, para fotoğrafları ve bazen kişilerin yerde işten gelir elde ettiğine üzerine videolar paylaşıyor.

Güven sağlamak için profil fotoğraflarında ve paylaşımlarında İŞKUR’un gıyaben ve logosunu kullanan dolandırıcılar, son dönemde başdu ev hanımları olmak üzere yüzlerce kişiyi mağdur etti.

Mağdurların TC kimlik numaraları ve kimlik bilgilerini dahi elde fail dolandırıcıların, yerde bilgileri kullanarak ilerleyen süreçte yeni mağduriyetlere neden olma ihtimali dahi bulunuyor.

Şikayetlerin artması üzerine harekete geçen İŞKUR, ilgili hesapların kapatılmasını talep ederken, vatandaşları “www.iskur.gov.tr” adresi haricinde yayımlanan kaynağı gayrimuayyen iş ilanlarına itibar edilmemesi konusunda uyardı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: