Anasayfa / Genel / ECB tutanakları güçlü bir faiz artışı sinyali verdi

ECB tutanakları güçlü bir faiz artışı sinyali verdi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi’nin 7-8 Eylül’dahi Frankfurt’ta gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanakları kamuoyu ile paylaşıldı.

Konsey üyelerinin değerlendirmelerinin yer aldığı tutanaklar, üyelerin, ekonominin sakin olduğu yerde dönemde güçlü adımlar atılırsa henüz yetişkin faiz artırımlarının önüne geçilebileceği konusunda hemfikir olduğunu ortaya koydu.

Üyelerin enflasyondaki yükselişe dikkati çektiği görülen tutanaklarda, “Enflasyon sayı yüksek ve muhtemelen uzun tek süre ECB Yönetim Konseyi’nin hedefinin üzerinde kalacak” ifadesine yer verildi. Toplantıda, bazen üyelerin ekonomik faaliyetlerde muhtemel zayıflamanın enflasyonu önemli ölçüde düşürmeye yetmeyebileceği görüşünü ileri sürdükleri kaydedildi.

AVRUPADA ENFLASYON YÜZDE 2 HEDEFİNDEN 5 KAT FAZLA

ECB’nin tutanaklarında, konsey üyelerinin, ekonomide nema endişelerinin faiz oranlarında gerekli güçlü tek artışı engellememesi gerektiğine ve euronun devalüasyonunun enflasyonist baskıyı henüz bile yoğunlaştırabileceğine dikkati çektikleri aktarıldı.

Bu arada, Euro Bölgesi’nde, yıllık enflasyon eylülde yüzde 9,1’takt 10’a yükselerek euronun piyasaya sürülmesinden yerde yana ilk kez çift haneleri görmüştü. Bu rakam ise ECB’nin yüzde 2 hedefinden 5 kat fazla düzeyde bulunuyor.

Öte yandan, ECB, yüzde 2 enflasyon oranıyla Euro Bölgesi’nde orta vadeli istikrarlı fiyatlar hedeflerken, keskin tek şekilde kalan enerji fiyatları ve sunma darboğazlarının aylardır enflasyonu yukarı yönlü baskılaması dikkati çekiyor.

FAİZ ORANLARINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Enflasyon, 2021’in ortalarından yerde yana ECB’nin yüzde 2 hedefinden uzaklaşmaya sürme etti. Bu bile faiz artırımlarına sürme etmesi için ECB üzerindeki baskıyı artırıyor.

ECB Yönetim Konseyi, 8 Eylül’deki toplantısında bankanın üç temel politika faizini 75 esas puan artırdı. Böylece, kredi 1999’bile Avrupa Ortak Para Birimi’nin kullanılmasından yerde yana en yüksek faiz artışına gitmiş oldu. ECB’nin ekonomide resesyon beklentisine rağmen, faiz oranlarını 2011’takt festekiz en yüksek seviyeye çıkarması dikkati çekmişti.

ECB yetkilileri, son günlerde enflasyonda risklerin yukarı yönlü olduğunu ve talebi değerini için faiz oranlarında artışın gelecek toplantılarda sürme edeceği mesajını verdi.

ECB’nin faiz oranına ilişkin tek sonraki toplantısı 27 Ekim’dahi yapılacak. Ardından yılın son para politikası toplantısının 15 Aralık’ta yapılması planlanıyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: