Anasayfa / Genel / Dünya’ya en yakın üstün kütleli kara delik çifti keşfedildi!

Dünya’ya en yakın üstün kütleli kara delik çifti keşfedildi!

Bilim insanları, Dünya’ya yalnızca 89 milyon ışıkyılı uzaklıkta, NGC 7727 galaksisinde iki üstün kütleli kara delik olduğunu açıkladı. Üstelik yeni çalışmaya nazaran bu çift birbirine başka ikili sistemlerden daha yakın. Çünkü ortalarında yalnızca 1.600 ışıkyılı aralık var.

Astronomlar, bu iki kara deliğin büyüyerek en sonunda birleşeceklerini belirtiyor. Böylelikle çok daha büyük bir kozmik cisim haline gelecekler. Bununla birlikte, bilim insanları bu yeni bulgularını Astronomy & Astrophysics mecmuasında yayımladı.

Muhteşem kütleli kara delik çifti hakkında detaylar ortaya çıktı

Bu çift halindeki kozmik cisimlerin bilim insanlarının ilgisini çekmesinin birçok nedeni var. Zira bunlar birden fazla galaksinin merkezinde, öbür her şeyin etrafında döndüğü çekirdeklerde yer alır. İkisinin bir ortada bulunması, iki galaksinin bir ortaya geldiğini gösteriyor.

(Foto: ESO)

Çalışmayı Fransa’daki Strasbourg Gözlemevinden astronom Karina Voggel ve grubu gerçekleştirdi. Takım, Avrupa Güney Gözlemevinin Çok Büyük Teleskobunu (VLT) kullanarak müşahedeler yaptı. Böylelikle Dünya’ya en yakın muhteşem kütleli kara delik çiftini gözlemlediler. Ayrıyeten iki cismin birbirine uzaklığı, daha evvel tespit edilen çiftlerden çok daha küçüktü.

Takım, kara deliklerin yer çekimi kuvvetinin etraflarındaki yıldızların hareketini nasıl etkilediğine bakarak iki objenin kütlelerini belirledi. NGC 7727’nin tam merkezinde yer alan daha büyük kara deliğin, Güneş’in neredeyse 154 milyon katı bir kütleye sahip olduğunu buldular. Ayrıyeten diğeriise Güneş’ten 6,3 milyon kat daha büyüktü.

Bu ortada, bilim insanları birinci sefer muhteşem kütleli kara delik çiftinin bu prosedürle tahlil edildiğini belirtti. Bu muvaffakiyet, takımın Şili’deki Çok-Birimli Spektroskopik Kaşif (MUSE) kullanmasıyla mümkün oldu. MUSE ile kütleleri ölçen araştırmacılar, Hubble Uzay Teleskobundan gelen ek datalarla NGC 7727‘deki cisimlerin sahiden de üstün kütleli kozmik cisimler olduğunu doğruladı.


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: