Anasayfa / Genel / Dünya’ya en uzak kozmik obje bulunmuş olabilir!

Dünya’ya en uzak kozmik obje bulunmuş olabilir!

Uzay, insanlık için her vakit bilinmez olmuştur. Teknoloji geliştikçe bu bilinmezliğin çok daha büyük olduğunu görüyoruz. Her geçen gün bizlere daha uzak gezegenler, yıldızlar, galaksiler keşfediliyor. Son olarak karanlık çağlardan çabucak sonra oluşmuş olduğuna inanılan bir galaksi keşfedildi. Dünya’ya hayli uzak olan bu kozmik objenin gerçek tabiatı ise gizemini koruyor.

13.5 milyar ışık yılı uzaklıkta bir galaksi

7 Nisan’da yayınlanan iki yeni çalışma, astronomik bir objenin 13.5 milyar ışık yılı kadar uzakta olabileceğini ortaya koydu. HD1 olarak isimlendirilen galaksi, GN-z11‘i geçerek Dünya’ya en uzak kozmik obje unvanını alabilir. GN-z11‘in Dünya’ya olan uzaklığı ise 13.39 milyar ışık yılı olarak kabul ediliyor.

HD1, Hawaii’deki Mauna Kea Gözlemevinde bulunan NASA’nın Spitzer ve Japonya’nın Subaru teleskopu da dahil olmak üzere bir dizi uzay ve yer tabanlı teleskopların yardımıyla keşfedildi. Tokyo Üniversitesi’nde gökbilimci ve baş araştırmacı olan Yuichi Harikane, takımının HD1’i bulmak için 700.000’den fazla obje ortasında arama yaptığını söyledi.

Araştırmacıların yeni kozmik obje hakkında iki teorisi bulunuyor. Birinci olarak HD1‘in harika güçlü yıldız patlaması sonucu oluşan bir galaksi olduğu üzerinde duruluyor. Klâsik bir yıldız patlamasına oranla 10 kat daha süratli yıldız üreten HD1, bu özelliği ile epey dikkat çekiyor.

Alternatif olarak bu kozmik nesnin muhteşem kütleli bir kara delik olma ihtimali de bulunuyor. Lakin HD1’in tabiatı şimdi tam olarak belirlenmiş değil. Araştırmacılar yakında misyona paşlayacak olan NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu yardımı ile bu sorunun yanıtlanabileceği inancında.

Pekala siz bu yeni kozmik obje hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında ya da SDN Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: