Anasayfa / Genel / Dünya son 1200 yılın en makus kuraklığını yaşıyor!

Dünya son 1200 yılın en makus kuraklığını yaşıyor!

Son 12 yüzyıldaki su mevcudiyeti ve toprak nemindeki değişimleri inceleyen yeni bir araştırmaya nazaran, güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’ni son 22 yıldır tesiri altına alan mega kuraklık, MS 800’den bu yana en berbatı.

Amerika’nın güneybatısının 1200 yılın en berbat kuraklığı ile karşı karşıya kaldığını öne süren araştırma, mevcut kuraklığın şiddetinin esas nedeni olarak insan kaynaklı iklim değişikliğine işaret etti. Bulgular, Nature Climate Change mecmuasında yayınlandı.

1200 yılın en makus kuraklığı ABD’nin batısını vurdu

Son on yılda, Kaliforniya ve ABD’nin başka batı eyaletleri önemli su kıtlıkları ve su kullanımında periyodik kısıtlamalar yaşadı. Orta sıra yaşanan ağır kar yağışı yahut yağmur bunu telafi etmeye yetmedi.

2021 yılı Amerika’nın güneybatısı için bilhassa kurak geçti. ABD Kuraklık Takibine nazaran, 10 Şubat prestijiyle batı ABD’nin yüzde 95’i kuraklık şartlarına sahipti. Geçen yaz, Kuzey Amerika’nın en büyük rezervuarlarından ikisi -Mead ve Powell Gölü- bir yüzyıldan fazla bir mühlet içinde kaydedilen en düşük düzeylerine ulaştı.

Bulgulara nazaran, mevcut kuraklığın birkaç yıldan daha uzun müddet devam etme ihtimali yüksek. 1200 yıl öncesine dayanan toprak nemi kayıtlarına dayanan simülasyonları yürüten araştırmacılar, kuraklığın 2022’ye kadar uzayacağına dair yüzde 94’lük bir talih hesapladılar. On yılın sonuna kadar sürmesi talihi ise yüzde 75 civarında.

Ağaç halkası tahlili, Rocky Dağları’nın batısındaki güney Montana’dan kuzey Meksika’ya kadar olan bölgenin, 800 ile 1600 yılları ortasında mega kuraklıklardan tekraren etkilendiğini gösteriyor. Daha evvelki araştırmalar, 2000-2018 devrinin muhtemelen 800 yıldan bu yana en berbat ikinci kuraklık olduğunu ortaya koymuştu.

Geçen yıl hükümetlere sunulan yeni iklim modelleriyle desteklenen 2019-2021 bilgileri, mevcut kuraklığın Orta Çağlardan daha berbat olduğunu ortaya koydu. Çalışmanın baş muharriri ve California Üniversitesinde iklim bilimci olan Park Williams yaşadığımız iklim değişikliğinin “1500’lerin, 1200’lerin yahut 1100’lerin mega kuraklıklarından daha zor” olduğunu söyledi.

Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Tarihte bir birinci: Sivil astronotlar Memleketler arası Uzay İstasyonu’na ulaştı!

NASA, uzay turizm projesi kapsamında tarihte birinci olacak biçimde 4 kişilik bir grubu ISS’e (Uluslararası Uzay İstasyonu’na) gönderdi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: