Anasayfa / Genel / Dünya nüfusunun 2050’ye kadar yüzde 20-30 artması bekleniyor – Son Dakika Dünya Haberleri

Dünya nüfusunun 2050’ye kadar yüzde 20-30 artması bekleniyor – Son Dakika Dünya Haberleri

Dünya nüfusunun 5 milyara ulaştığı 11 Temmuz 1987’takt festekiz 11 Temmuz, her yıl BM Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından “Dünya Nüfus Günü” olarak kutlanıyor ve nüfus konusunda belirlenen temalara ilişkin farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor.

BM ve UNFPA verilerinden derlenen bilgilere göre, çevre nüfusunun 1 milyara ulaşması yüz binlerce yıl sürdü ve henüz sonrasında yaklaşık 200 yılda 7 kat arttı. 2011’dahi dahi çevre nüfusu 7 milyara ulaştı ve her geçen gün artıyor.

Bu etkili artışın nedenleri olarak, yetişkin ölçüde üreme çağına ulaşan insan sayısının artması, doğurganlık oranlarındaki yetişkin tebeddülât, kalan kentleşme ve hızlanan göç gibi faktörler gösteriliyor.

Ancak tüm yerde kalan nüfusun ve muvazenesiz dağılımın, gelecek nesiller için geniş kapsamlı etkileri olacağı kaydediliyor.

DÜNYA NÜFUSU, 2050’DE 2020’YE GÖRE DAHA FAZLA OLACAK

BM Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı’nın 2021’dahi yayımladığı rapora göre, küresel nüfus artım hızı gelecek on yıllarda düşmeye sürme edecek olsa bile çevre nüfusunun 2050’dahi 2020’ye göre yüzde 20 ila 30 arasında henüz fazla olacağı tahmin ediliyor.

Buna göre, “az gelirli ülke” kategorisindekilerin toplam nüfuslarının bugüne kıyasla 2 katına çıkacağı öngörülüyor.

Raporda, nüfus eğilimlerine ilişkin gerçek bilgilere ve gelecekteki değişikliklere ilişkin güvenilir tahminlere sahip olmak, politika oluşturmak ve bunları uygulamak üzere ülkeler için tek yol haritasının gerekli olacağının 6 çiziliyor.

2050’DE DÜNYADAKİ TÜM GENÇ NÜFUSUN ÜÇTE BİRİ AFRİKA’DA OLACAK

UNFPA tarafından paylaşılan bilgilere göre, 1950’dahi çevre nüfusu yaklaşık 2,6 milyar kişiydi, 2011’dahi dahi 7 milyara ulaştı.

Dünya genelinde yaklaşık 1,8 milyar insan 10 ila 24 yaşları aralığında bulunuyor.

2050’ye kadar Afrika kıtasının, dünyadaki tüm gençlerin (15-24) üçte aylık ev sahipliği yapacağı tahmin ediliyor.

Aynı kaynağa göre, tarihte ilk kez, ülkelerin ortalama yaşlarında ve nüfusların doğurganlık oranlarında ötede tenevvü gözlemleniyor. Giderek kalan sayıda ülkelerin nüfusu yaşlanıyor.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ı kadın başına tevellüt sayısının 2,1’in altında kaldığı ülkelerde yaşarken; başka ülkelerde sayı yetişkin genç nüfus var ve hızla büyümeye sürme ediyor.

Sahra 6 Afrika ülkelerinde toplam nüfusun yarısını 19 yaş altındaki bireyler oluşturuyor. Buna karşılık Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerindeki nüfusun yarısını 42 yaş sınırının altındakiler oluşturuyor.

UNFPA’ın paylaştığı bilgilere göre, arbede ve iklim değişikliği kaynaklı olarak son yıllarda insanlar henüz fazla göç ve hareket halinde bulunuyor.

DÜNYA GENELİNDE FIRSAT EŞİTLİĞİ ARTIRILMALI

Bu alanda yaptığı çalışmaları periyodik olarak yayımlayan UNFPA, kalan nüfusun yarattığı sorunlarının kaldırılmış edilmesi için bazen hal önerileri sunuyor.

Buna göre, sayıların bile ötesinde insanlık için fırsatlara eşit şeklide erişimin önemli olduğunun altını çiziyor.

Ülkelerin bünyelerindeki insan sermayesine yatırım yapmaları ve geleneksel olarak toplumda yer saha dezavantajlı bireyler dahi karışma olmak üzere tüm insanların potansiyelini kullanmaları için önlerindeki engelleri kaldırmaları tavsiye ediliyor.

Bu şekilde demografik dengenin sağlanabileceği ve yetişkin sorunlarla yüzleşen geniş nüfus kitlelerinde eksilme görülebileceği kaydediliyor.

Giderek birbirine özgürlüğü hale gelen materyalizm, iklim değişikliği gibi ortak sorunları ele örtmek için ortak çözümlerin ve dayanışmanın artırılması gerekliliği vurgulanıyor.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: