Anasayfa / Genel / Dünya ayakta: ABD, Rusya’nın uranyumundan vazgeçemedi!

Dünya ayakta: ABD, Rusya’nın uranyumundan vazgeçemedi!

Ukrayna’ya yaptığı işgal sonrasında ABD’nin güç yaptırımıyla karşı karşıya kalan Rusya, yeniden de kıymetli bir kaynağını ABD’ye satmaya devam ediyor. Lider Biden’ın Rus petrolü ve başka güç eserlerinin ithalat yasağı, nükleer santrallerin kalbi olan uranyumu içermemesi ile meraklandırdı.

ABD, Rusya ile olan büyük bir ticaret iştiraki kapısını kapatmış olsa da, ABD güç sanayisi hala Rusya’dan uranyum alıyor. ABD’li şirketlerin uranyum konusundaki üç büyük ortağı Rusya, Kazakistan ve Özbekistan. Güç devleri, uranyum kaynağının kesilmemesi için Beyaz Saray ile yakın temas halinde.

Rusya, ABD’ye uranyum satarak savaşı finanse edebilir mi?

Rusya Lideri Putin, Devlet Nükleer Güç Şirketi’ni (Rosatom) 2007 yılında kurdu ve şirket şu anda dünyadaki nükleer yakıtın yaklaşık yüzde 20’sini üretiyor. Ayrıyeten savaşla birlikte Ukrayna’daki iki nükleer santral bölgesini ele geçiren Rusya, tıpkı fosil yakıtlar üzere uranyum aracılığıyla değerli bir gelir kapısı yarattı.

ABD’de uranyum üretimi yahut işlemesi olmamasına karşın birkaç şirket, nükleer güç faaliyetlerinin uzun vadeli olması halinde, çeşitli eyaletlerde üretime devam etmek istediklerini söyledi. Lakin Ukrayna cephesinden ise ABD’nin uranyum ithalatıyla “savaşı finanse ettiği” argümanları gelmeye başladı.

Ukraynalı etraf örgütü Ekodia’nın Güç Departmanı Lideri Kostiantyn Krynytskyi verdiği demeçte, uranyum mutabakatının “sinir bozucu” olduğunu lisana getirdi.

“Bütün ülke ve tüm dünya Ukrayna’da nükleer santrallerle ne olacağını düşünerek dehşetten titremeye başladı. Burada neler olabileceğini görmeniz ve bunu evreli olarak kaldırmanız gerekiyor.”

ABD’nin güç üreticilerinden oluşan ticaret kümesi Ulusal Güç Enstitüsü (NEI) ise ABD’deki uranyum sanayisini destekleyeceklerini tabir etti.

Uranyum elementi aslında dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan yaygın bir metal. Lakin Dünya Nükleer Birliği’nin son raporuna nazaran dünyanın uranyum muhtaçlığının yüzde 85’ini altı ülke (Rusya, Kazakistan, Kanada, Avustralya, Namibya ve Nijer) karşılıyor.

Pekala ya siz ABD ile Rusya ortasındaki uranyum ticareti hakkında ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorum kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: