Anasayfa / Genel / Dönüm noktası kabul edilen bilimsel keşifler

Dönüm noktası kabul edilen bilimsel keşifler

En değerli bilimsel keşifler neler olabilir? Bu sorunun yanıtı herkes için tıpkı olmayacaktır. Kimi insanların aklına birinci evvel matematiksel gelişmeler gelirken, bazıları tıptaki gelişmeleri hatırlayacaktır. Fakat sonuçta geçtiğimiz birkaç yüzyılda şahit olduğumuz kıymetli keşifler ve icatlar olmadan insanlığın nereye varacağını hayal etmek epey sıkıntı.

Pek çok gelişme hayatımızı büyük ölçüde düzgünleştirdi ve ömrümüzü uzattı. Bununla birlikte, birçok teknik gelişme insanlığa yarar sağlarken kimileri yarardan fazla ziyanları ile ön plana çıkabiliyor. Kelamın kısası, artık birlikte bize nazaran en kıymetli olan birkaç keşfe ve icada bakalım…

En değerli bilimsel keşifler: Penisilin

Birilerinin birinci keskin kenarlı aleti yapmak için bir kayayı yere vurduğu andan, tekerleğin icadına kadar insanlık büyük adımlar attı. Bunun sonucunda ise şu anda Mars’ta ve başka gezegenlerde araştırmalar yapan gezgin araçları icat etmiş bir noktadayız.

Bilimsel keşifler, internetin geliştirilmesiyle daha da hızlandı. Bilhassa birkaç kıymetli gelişme ihtilal niteliğinde sayılıyor. Bunlardan biri de penisilin. Evet, penisilin insanlık tarihi açısından çok çok kıymetli kabul ediliyor.

1928’den evvel, artık zararsız olduğunu düşündüğümüz enfeksiyonlar tüm toplulukları yok edebilecek nitelikteydi. Alexander Fleming‘in dünyanın birinci antibiyotiği olan penisilini geliştirmesi sahiden devrim! Fleming, laboratuvarındaki çalışmalarında küf ve mantarları büyüterek birinci antibiyotiği geliştirdi.

Antibiyotikler o vakitten beri bir dizi enfeksiyonla savaşmak için kullanılıyor. Bu ilaçlar geliştirilmeye devam ediyor. Hakikaten de insan ömrünü ve ömür kalitesini artıran büyük bir keşif oldu.

X-ışınları nedir? Neden değerli?

1895 yılında Alman fizikçi Wilhelm Roentgen, tıp tarihi açısından kıymetli bir bilimsel keşif yaptı. X-ışınlarının keşfi (X-ray) tıp mesleğinin en yenilikçi kilometre taşlarından biri oldu. Bu nedenle Roentgen, fizikte birinci Nobel Ödülü’nü aldı.

X-ışınları direkt et yahut tahta üzere hususlardan geçerek çalışıyor. Lakin en değerlisi kemik ve metal üzere unsurlarca durduruluyor. Bu sayede bir manzarayı inceleyen tabipler kırık kemikleri tespit edebilir oldu. Tıpkı vakitte güvenlik açısından da değerli bir buluş. Zira kuşkulu bavullar ve paketlerin içini gösteriyor.

Tartışmalı bilimsel keşifler de var: Atom bombası

Atom bombası hakikaten büyük bir icat fakat epeyce tartışmalı bir bahis. Zira insanlığa verdiği büyük ziyan yıllardır gündemimizde. İkinci Dünya Savaşı‘nı yıkıcı bir biçimde sonlandıran gelişme olarak tarihe geçti. Zira Japonya’daki binlerce insanın vefatına neden oldu.

Tıpkı vakitte bu keşif, bugüne kadar devam eden nükleer silahlanma yarışına da öncülük ediyor. 1940’ların başında, dünyanın önde gelen bilim insanlarından oluşan bir takımın atom bombası yapmak için uranyumun nasıl rafine edilebileceğini bulmak üzere bir ortaya gelmesiyle birinci adımlar atıldı.

Manhattan Projesi olarak bilinen bu grubun uzun müddetli yıkıma neden olan bu silahı geliştirmesi yalnızca beş yıl sürdü. Sonucunda ise ABD, Japonya’daki Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombaları nedeniyle binlerce insanın vefatına yol açtı.

Neyse ki 1945 yılındaki bu olayların devamı gelmedi. Her ne kadar pek çok ülke nükleer silahlanmaya gitse de atom bombalarının savaşta kullanıldığı tek olay olmaya devam ediyor.

Evrim teorisi anlayışı değiştirdi

1859’da İngiliz tabiat bilimci Charles Darwin, evrim teorisini ortaya attı. Böylelikle Dünya’daki hayatın nasıl geliştiği fikrini sonsuza dek değiştirdi. Bu nedenle evrim teorisi, en kıymetli bilimsel keşifler ortasında. Darwin’in teorisi, bilhassa yaratılışçılık fikrini benimseyen bölümler ile çelişmekte.

Darwin, tüm organizmaların vakit içinde yavaş bir süratte evrimleştiğini ileri sürdü. Evrimleşmenin bir çeşidin değişen etrafa ahenk sağlamasına ve bu ortamda hayatta kalmasına müsaade verdiğini savundu. Bir tıp ahenk sağlayamazsa o vakit yok olma riskiyle karşı karşıya kalır. Bu da Darwin’in doğal seçilim olarak isimlendirdiği bir süreçtir.

En değerli bilimsel keşifler ortasında elbette yer çekimi de var!

Pek çok kişi tarafından tüm vakitlerin en büyük bilim insanı olarak kabul edilen İngiliz matematikçi ve fizikçi Isaac Newton, dünyanın en değerli keşiflerinden birini yaptı. Newton, kozmik yer çekimi kanunu yani kısaca yer çekimini keşfetmesiyle tanınıyor.

1664 yılında Newton, yer çekiminin objeleri birbirine gerçek çeken kuvvet olduğunu fark etti. Gezegenlerin neden güneşin etrafında döndüğünü açıkladı. Aslında daha evvel sizler için bu mevzuyu da açıklayan bir içerik yayımlamıştık. Newton’ın yer çekimi keşfini detayıyla okuyabilirsiniz.

Bununla birlikte, internetin geliştirilmesi de insanlık tarihinin en değerli icatlarından. Ayrıyeten yapay zekanın geliştirilmesi ve DNA alanındaki çalışmalar da epeyce değerli. CRISPR gen düzenleme teknolojisini de unutmamak lazım. İşte tüm bu alanlardaki gelişmeler nitekim çığır açıcı. Gelecekte neler olacağını daima birlikte göreceğiz…


İlginizi Çekebilir

Avrupa borsaları yükselişle kapandı

Kapanışta gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0,39 artışla 440,76 puana artık. İngiltere’dahi FTSE 100 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: