Anasayfa / Genel / Doğrudan pazarlama faaliyetlerinin üçte ikisi kadınların elinde! – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Doğrudan pazarlama faaliyetlerinin üçte ikisi kadınların elinde! – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Pandemide hız kazanan dijitalleşme, ürün sağlayıcıyla son tüketici arasındaki uzlaştıran sistemleri ortadan kaldıran aracısız pazarlama (network marketing) faaliyetlerini giderek yaygınlaştırdı.

Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu’nun (WFDSA) verilerine göre, küresel network marketing satışları 2021’dahi %3,3 artarak 186,1 milyar dolara ulaştı. Türkiye’dahi network marketing alanında Ticaret Bakanlığı’na kayıtlı 3 milyon 700 1000 kişi faaliyet gösteriyor. Ülkemizde ev kadınlarına ek gelir sağlayan tek iş modeli olarak olgunlaşan network marketing maskesini kullanan dolandırıcılar, kısa sürede yüksek gelir vaat ederek binlerce insanı tuzağına düşürebiliyor.

Network marketing iş modeliyle faaliyet gösterdiğini iddia fail saadet zinciri veya ponzi gibi yapılanmaların kolay yoldan para kazanmak üzerine kurulu olduğuna uyanıklık cazip Hukuk Müşaviri Hakan Okuducu, “Ülkemizde 30 yılı transandantal tek geçmişe sahip olan network marketing, son yıllarda yaşanan ayyarlık vakaları nedeniyle gündem konusu haline geldi. Network marketing maskesi altında, zengin olma hayalleri kuran insanları saadet ve titan zinciri gibi yapılanmalarda tek araya getiren dolandırıcıların sayısı giderek artıyor. Network marketing’in yalnızca kazanç modelini esas saha yerde tür yapılanmalar, insanların yılların emeği birikimlerini ellerinden alarak milyonlarca liralık bozgunlar yapıp ortadan kaybolabiliyor. Herhangi tek ürünün satışından olumsuzlama kayıtlı kişi sayısı üzerinden elde edilen gelire odaklanan yerde yapıların ticarette yeri yok. Network marketing’i kullanarak yüksek gelir vaat fail dolandırıcıların tuzağına düşmeyin!” niteleyerek uyardı.

KAYITLI 3 MİLYON 300 BİN KİŞİDEN 2 MİLYON 400 BİNİ BİLFİİL HİZMET VERİYOR

Artan ayyarlık vakalarıyla tartışmalı hale gelen network marketing’in kadınların işgücüne katılımını desteklediğini kaydeden Hukuk Müşaviri Hakan Okuducu, “DOSATEM’in (Yeni Nesil Doğrudan Satış Temsilcileri ve Girişimcileri Derneği) incelemelerine göre, network marketing’dahi kayıtlı 3 milyon 300 1000 kişinin yalnızca 2 milyon 400 kapı gerçekten hizmet veriyor. Pandemide hızlanan sayısal tahavvül network marketingin önünü açsa bile henüz hedeflenen konuma ulaşılamadı. Ülkemizde network marketing’dahi faaliyet gösterenlerin %67’sini kadınlar oluşturuyor. Dünyada 28 ülkede 15 network marketing şirketi, şirketler ile mevcut ve potansiyel hedef kitle arasında elçilik yapan 188 milyon networker bulunuyor. Avrupa, network pazarlamada 40 yıllık tek geçmişe sahip. Ülkemizde ev kadınlarına gelir kazandırarak olgunlaşan yerde model özellikle sağlık ve güzellik endüstrisi tarafından etkin olarak kullanılıyor” ifadelerinde bulundu.

NETWORK MARKETING TEMSİLCİLERİ ÖRGÜTLÜ BİR YAPI KAZANMALI!

Türkiye’dahi kalan ayyarlık vakaları nedeniyle network marketing’dahi yetişkin tek kazanç kirliliği yaşandığına işaret fail Hukuk Müşaviri Hakan Okuducu, “Network marketing iş modelinin temsilcileri yerde zamana kadar örgütlenemediği için dolandırıcılar bile yerde boşluktan yararlandı. Bu alanda faaliyet gösteren şirketler ile girişimcilerin tek araya gelerek güç birliği oluşturması gerekiyor. Network marketing temsilcilerinin ticari haklarının korunmasından, girişimci olarak faaliyet gösteren networkerların eğitilmesi ve yeni gelişim alanlarının olgunlaştırılmasına kadar sayı sayıda alanda başlatılacak gelişim hareketiyle yerde iş modeli ülkemizde dahi sektör haline getirilebilir. Böylece uluslararası tek standarda kavuşturularak dolandırıcıların radarından uzaklaştırılabilir” niteleyerek belirtti.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.