Anasayfa / Genel / Disney Ailesinden Disney Belgesel Eleştirisi

Disney Ailesinden Disney Belgesel Eleştirisi

Üç yıl önce Abigail E. Disney, ölçeğin bir ucunda dönemin Yönetim Kurulu Başkanı olan Robert A. Iger ve diğer ucunda saatlik tema parkı çalışanları olmak üzere The Walt Disney Company’yi “müstehcen” ücret eşitsizliği nedeniyle alenen kınamaya başladı. . Büyükbabası ve büyük amcası tarafından kurulan şirket, bir keresinde iddialarını “gerçeklerin ağır ve haksız bir şekilde abartılması” olarak nitelendirerek defalarca ateşe karşılık verdi.

Ancak Bayan Disney, şirketin yakın zamanda belirli tema parkı çalışanları için yüzde 16’lık bir ücret artışını kabul etmesine rağmen geri adım atmayı reddetti. Aslında, kampanyasını tırmandırıyor ve üç kardeşinden ikisini ilk kez yanında getiriyor.

Zengin ve zengin arasındaki kurumsal maaş farkını konu alan aktivist belgeseli “Amerikan Rüyası ve Diğer Peri Masalları”, pandemi nedeniyle dijital ortamda düzenlenen Sundance Film Festivali kapsamında Pazartesi günü prömiyer yapıyor. Bayan Disney ve Kathleen Hughes filmi yönetti; Bayan Disney’in kız kardeşi Susan Disney Lord ve erkek kardeşi Tim yönetici yapımcılardır. Film, adını taşıyan eğlence şirketini “Amerika’nın genişleyen eşitsizliğinin sıfır noktası” olarak konumlandırıyor.

Bu sert tabloyu çizmek için Bayan Disney ve Bayan Hughes, çekimler sırasında (pandemi öncesi) saatte 15 dolar kazanan dört Disneyland yöneticisini tanıtıyorlar. Hepsi Güney Kaliforniya’da artan yaşam maliyetiyle mücadele ediyor. Biri, “ilaç ve yiyecek arasında bir seçim yapmak zorunda kalan” Disneyland çalışanlarını tanıdığını söylüyor.

Yapımcılar ara sıra, hissedarlar için (Bayan Disney ve ailesinin diğer üyeleri dahil) şaşırtıcı kazançlar elde eden 2005’ten 2020’ye kadar Disney’in CEO’su olan Bay Iger’in fotoğraflarını kırptı. İzleyicilere, Disney’in 2018’de kendisine 65,6 milyon dolarlık bir maaş paketi verdiği hatırlatılır. 21st Century Fox’tan varlık satın almaya bağlı hisse senedi ödülleri yüzde 40’ı oluşturuyordu.

Bay Iger, 2005’ten 2020’ye kadar Disney’in CEO’suydu.Kredi…Haberler için Ryan Pfluger

Bayan Disney ve kız kardeşi daha sonra şirketi 1923’te erkek kardeşi Walt ile birlikte kuran büyükbabaları Roy O. Disney’i anıyorlar. Disney’e öfkeli bir kadın, “Aynı şirketteki insanlar yiyecek almaya gücü yetmezken, aynı yıl içinde bir yıllık çalışma karşılığında eve 66 milyon dolar aldığını hayal edemiyorum” dedi. Ablası cevap verir: “Asla olmazdı, olurdu. asla oldu.”

Disney ailesi, babası Roy E. Disney’in 2003 yılında yönetim kurulundan istifa etmesi ve Bay Iger’in iktidara gelmesine yol açan bir hissedar isyanına önderlik etmesinden bu yana Disney’in yönetiminde yer almıyor. Roy E Disney 2009’da öldü.

Haberler’ın filmi galasından önce izlemesine izin verildi. Erken erişim hakkı verilmeyen Disney, filmin içeriği ve üslubuyla ilgili soruları şu ifadelerle yanıtladı:

“Çalışanlarımızın ve oyuncularımızın refahı ve istekleri her zaman birinci önceliğimiz olacaktır. Oyuncularımıza kariyerlerini ilerletmeleri ve ailelerinin geçimini sağlamaları için rekabetçi ücret ve kapsamlı yan haklar içeren lider ve bütünsel bir istihdam paketi sunuyoruz. Bu, adil ücret ve önde gelen başlangıç ​​ücretleriyle başlar, ancak uygun fiyatlı tıbbi bakımı, ücretsiz yüksek öğrenime erişimi, uygun çalışanlar için sübvansiyonlu çocuk bakımını ve kişisel ve profesyonel gelişim yollarını da içerir.

Açıklamada, “Bugüne kadarki önemli çabalarımızı geliştirmeye kararlıyız.”

Disneyland’daki son gelişmeler, filmin anlatımıyla çelişiyor. Aralık ayında, 9.500 kapıcı, sevk memuru ve otopark görevlisini temsil eden sendikalar, asgari başlangıç ​​ücretini 2023’e kadar saatte 18 ABD dolarına yükselten ve kıdeme dayalı ödülleri içeren yeni bir sözleşmeyi onayladı. Bir sözcü, pandemi nedeniyle bir yıldan fazla bir süredir kapalı olan Disneyland’ın neredeyse yeniden dolu olduğunu söyledi. Anaheim Resort yaklaşık 30.000 kişiyi istihdam etmektedir.

Bay Iger de şirketten ayrıldı. Bayan Disney, izleyicilere filmi yapmaya karar verdiğini çünkü 2018’de kendisine tema parkı çalışanlarına ödeme yapılmasıyla ilgili bir e-postaya “kısa” yanıt vermesine sinirlendiğini ve hüsrana uğradığını söylüyor. Bu makale hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

The American Dream and Other Fairy Tales adlı filmi dört Disneyland yöneticisini canlandıran Abigail E. Disney.Kredi…Haberler için Emily Berl

Bayan Disney, sosyal adalet odaklı eğlence projelerini finanse etmeye ve üretmeye yardımcı olan şirketlerinden biri olan Level Forward’ın eski çalışanları tarafından ayrımcılık ve haksız muamele ile karşı karşıya kaldı. (“Orada adil bir eleştiri var,” Bayan Disney geçen yıl The Hollywood Reporter’a söyledi.)

Zoom aracılığıyla yapılan bir röportajda, Bayan Disney ve Emmy ödüllü bir televizyon haber dergisi yapımcısı olan Bayan Hughes, Disneyland’deki maaş zammı tarafından “cesaretlendirildiklerini”, ancak bunun yeterli olmadığını – saatte yaklaşık 24 dolar olduğunu söylediler. gerekmektedir. geçim seviyesi.”

Bayan Disney, “Her şey farklıysa, yeni CEO neden çok kârlı olmayan bir yıl için 32,5 milyon dolar aldı?” dedi. Bob Chapek’ten bahsediyordu. Disney, 2020’deki 2,8 milyar dolarlık zarara kıyasla 2021 için 2 milyar dolarlık kar bildirdi. Pandemiden önce, Disney yıllık 10 milyar dolar kar elde ediyordu.

Film yapımcıları hala bir dağıtımcı arıyor. Sundance ile Netflix, Amazon Prime Video, Apple TV+ veya başka bir Disney rakibinden ilgi çekmeyi umuyorlar. The American Dream and Other Fairy Tales, Disney’i kınamasının yanı sıra, kapitalizmin gelişimi, değişen hükümet ekonomi politikaları ve ırksal adaletsizlik gibi çeşitli karmaşık sorunları da ele alıyor.

Bayan Disney, “Sistem genelinde – genel olarak CEO’lar ve özel olarak Wall Street tarafından – her çalışanın haysiyetinin ve insanlığının tanınmasına yol açan değişiklikler istiyorum” dedi.

Bayan Disney, kendisi gibi şirketler ve varlıklı bireyler için daha yüksek vergiler isteyen bir grup olan Vatansever Milyonerler’in önde gelen bir üyesidir. Yıllar boyunca söylediği gibi, kendi aile üyelerinin bazılarının anlamakta zorlandıkları bir pozisyon. (Bu, görünüşe göre Bay Iger’i destekleyen ve The American Dream ve Other Fairy Tales ile ilgisi olmayan bir erkek kardeş Roy P. Disney’i içeriyor.)

Disney ve diğer şirketlerdeki ücret eşitsizliği konusunda filmin son sözü olduğunu kimsenin düşünmemesini sağlamak için belgeselini “Devam edecek” sözleriyle bitiriyor.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: