Anasayfa / Genel / Deutsche Bank, yatırımcıların bu giysi satıcılarının hisselerini satması gerektiğini söylüyor

Deutsche Bank, yatırımcıların bu giysi satıcılarının hisselerini satması gerektiğini söylüyor

Deutsche Bank, hızlı moda endüstrisinde bir gerileme beklentisiyle yatırımcıların, aralarında Zara’nın sahibi Inditex ve İsveçli H&M zincirinin de bulunduğu önde gelen giyim perakendecilerinin hisselerini satması gerektiği konusunda uyardı.

Adam Cochrane, Çarşamba günü müşterilerine gönderdiği bir notta, Avrupa perakende devlerinin her ikisinin de satışlarını kesti ve performanslarını sürdürmekte zorluk çekebilecekleri uyarısında bulundu. Inditex ITX’in hisseleri,
-%1,35
ve H&M HM.B,
-%1,62
öğleden sonraki işlemlerde her biri %1’in üzerinde düştü.

Cochrane, pandemi sırasında ikinci plana atılan ESG (çevresel, sosyal ve yönetişim) endişelerinin yeniden gündeme gelmesi nedeniyle değişen tüketici alışkanlıklarının hızlı modaya karşı tepkiye yol açabileceğini söyledi.

ÇSY’ye artan ilginin, giysi satıcılarını daha sürdürülebilir malzemeler kullanmaya zorlayarak maliyetlerini artırabileceğini ve giysilerin üretildiği ülkelerde işçilere yönelik muamelelerini iyileştirebileceğini söylüyor.

Uzun vadede ÇSY endişeleri, tüketimde önemli bir düşüş gerektirmesi nedeniyle hızlı moda şirketlerinin iş modelleri için de temel bir tehdit oluşturuyor.

Cochrane aynı zamanda, yüksek faiz oranlarının etkilerinin tüketici harcamalarına yansıyacağı için, COVID sonrası ucuz giysi talebindeki patlamanın 2024’te azalacağını söyledi. Oran artışları, artan işsizlik ve daha geniş jeopolitik belirsizlikle birleşince perakende sektörünün satışları olumsuz etkilenebilir.

Düşük maliyetli çevrimiçi perakendeciler Shein ve Pinduoduo PDD’nin yükselişiyle pazarın alt ucunda artan rekabet,
+%0,44
Banka, Temu’ya ait olan şirketin aynı zamanda Inditex ve H&M’in pazar payını da tüketeceği konusunda uyardı. Çin merkezli hızlı moda devi Shein’in halka açık bir listeleme planlarının, kıyafetleri bu kadar ucuza üretme yetenekleri hakkındaki soruları yeniden gündeme getirdiği bildirildi.

Cochrane, yeni oyuncuların büyük verilerden yararlanarak moda trendlerindeki değişimlere daha hızlı uyum sağlamasını sağlayacak yapay zekadaki gelişmelerle bu rekabetin daha da kötüleşebileceğini söyledi.

Deutsche Bank analisti, daha önce kendi kıyafetlerini tamir edenlere sübvansiyon sunan Fransız hükümetinin Kasım ayında tüketicileri Kara Cuma satışlarını boykot etmeye çağırdığını belirterek, hükümet müdahalesinin hızlı modaya karşı tepkiyi hızlandırabileceği konusunda uyardı.

Enflasyon H&M’i ücretleri artırmaya ve hammaddelere daha fazla harcama yapmaya zorladığından H&M’in muhtemelen maliyetlerini kontrol altında tutmakta zorlanacağını söyledi. Ayrıca Inditex’in yıllardır piyasadan daha iyi performans gösterme çabasının artık sona erdiği konusunda da uyardı; çünkü rakiplerin şirkete giderek daha fazla rakip olduğunu ve pazar payını ele geçirdiğini savundu.

Bu arada analist, yatırımcılara İngiliz perakendeci Marks & Spencer MKS’nin hisselerini satın almalarını tavsiye etti.
+%1,95,
Daha yaşlı, daha zengin müşterilere maruz kalmanın onu harcamalardaki bir düşüşe karşı koruyacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.