Anasayfa / Genel / Denetimini kaybeden SpaceX roketi Ay’a çarpmak üzere!

Denetimini kaybeden SpaceX roketi Ay’a çarpmak üzere!

Kurulduğu 2002 yılından beri birçok uzay projesine imza atan Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX şirketi, 2015’de Falcon 9 roketini fırlatmıştı. Roket, misyon yapacağı Langrange 1 noktasına ulaşıp Derin Uzay İklim Gözlemevi (DSCOVR) uydusunu vazife noktası olan L1’e inançlı bir formda bırakmıştı. Ancak, Falcon 9 için işin bundan sonraki kısmı tam bir faciaya dönüştü.

Falcon 9 roketi, 4 Mart’ta Ay’a çarpacak

Falcon 9 roketi, L1 noktasına gözlemevini muvaffakiyet ile bıraktı. Ama projenin ikinci etabında arıza görüldü ve geri dönüş yolunda yeteri kadar yakıtı kalmadı. Denetimden çıkıp ölçüsüz bir halde uzayda hareket ediyor. 4 ton yükünde bir uzay çöpü halini alan roket, bilim beşerlerine nazaran 4 Mart günü Ay’a çarpacak.

Bu durum, Ay’da bilinen birinci teknolojik uzay çöpü olarak kayıtlara geçecek. Bilim beşerlerine nazaran çarpışma yaklaşık olarak saatte 2,58 kilometrelik süratle gerçekleşecek. Durumu en yakından takip eden isim olan Bill Gray, olay ile ilgili kaygılı. Dünya’ya yakın hareket eden göktaşı ve kuyruklu yıldız üzere objeleri takip edecek programın mimarı olan Gray, çarpışmanın Dünya’dan görülmeyeceğini belirtti.

Birçok bilim insanına öre çarpışmanın Dünya ve Ay için büyük bir tesiri olmayacak. Fakat bu olayın incelemeye bedel olduğu düşünülüyor. O denli ki çarpmanın sahiden tesirinin ne olduğunu görebilmek için ayrıntılı gözlemlemeye gerek duyuluyor. Bu gözlemlemenin asıl değerli nedeni ise ay yörüngesinde vazife alan kimi uydular.

NASA’nın Lunar Reconnaissance Orbiter ve Hindistan’ın Chandrayaan-2 uzay aracı da dahil olmak üzere şu anda Ay’ın yörüngesinde dönen uyduların muhtemel çarpma durumu için ön hazırlık yapılmasına imkan tanıyacağı düşünülüyor. Falcon roketinin fırlatılması, 2015 yılının 11 Şubat gününde Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndaki SpaceX Fırlatma Kompleksi 40’tan gerçekleştirilmişti


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: