Anasayfa / Genel / Cumhuriyetçi isyancı Gaetz oylamayı iptal etme sözü verirken, Meclis sözcüsü McCarthy ‘Öyle olsun’ diyor

Cumhuriyetçi isyancı Gaetz oylamayı iptal etme sözü verirken, Meclis sözcüsü McCarthy ‘Öyle olsun’ diyor

Temsilci Matt Gaetz Pazar günü yaptığı açıklamada, McCarthy’nin hükümetin kapanmasını önleyen yasayı geçirmek için Demokratların desteğine güvenmesinin ardından bu hafta Cumhuriyetçilerden biri olan Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’yi liderlik pozisyonundan çıkarmaya çalışacağını söyledi.

McCarthy, “Hadi bakalım,” diye yanıt verdi. “Hadi bu konuyu kapatalım.”

Bağlam: Kongre’nin 45 günlük finansman köprüsünü onaylamasıyla hükümetin kapanması şimdilik önlendi

McCarthy’nin uzun süredir baş düşmanı olan Gaetz, CNN’in “Birliğin Durumu” programında McCarthy’nin Ocak ayında başkanlığa aday olurken Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileriyle yaptığı anlaşmaları “yüzsüzce, maddi olarak ihlal ettiğini” söyledi. Sonuç olarak Gaetz, McCarthy’nin Ocak ayında konuşmacının tokmağını almasına izin vermesinin bir koşulu olarak yeni Meclis kurallarının yürürlüğe girmesiyle birlikte “sandalyeyi boşaltmak için bir önerge” sunacağını söyledi.

Arşivlerden (Ocak 2023): Kevin McCarthy’nin Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerine konuşmacı oyları karşılığında direnme teklif ettiği anlaşma

McCarthy’nin yanıtı: “Öyle olsun. Onu getirmek. Artık bu işi bırakalım ve yönetmeye başlayalım” dedi. CBS’nin “Face the Nation” programında.

Michigan Demokratlarından Debbie Dingell, Cumartesi günü MSNBC’ye verdiği röportajda, tahliye tehdidinin “kaynaması” durumunda Temsilciler Meclisi’nin daha etkili çalışabileceğini öne sürmüştü.

Böyle bir hamleyle hiçbir konuşmacı görevden alınmadı. Önergeyi durdurmak için usuli oylamalar önerilebilir veya Güney Kaliforniya’nın iç kesimlerinden bir Cumhuriyetçi olan McCarthy’nin konuşmacı olarak kalıp kalmayacağı konusunda Meclis’te bir oylama tetiklenebilir.

Florida’dan Gaetz, “Sanırım yara bandını sökmemiz gerekiyor” dedi. “Güvenilir olabilecek yeni bir liderlikle yolumuza devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum.”

McCarthy, Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinin büyük bir çoğunluğunun desteğine sahip ancak GOP çok az bir çoğunluğa sahip olduğu için görevini sürdürmek için bazı Demokratların oyu alması gerekebilir.

Gaetz, “Kevin McCarthy’nin önümüzdeki hafta sonunda Temsilciler Meclisi sözcüsü olmasının tek yolu Demokratların onu kurtarmasıdır” dedi.

New York’tan Demokrat Temsilci Alexandria Ocasio-Cortez, eğer böyle bir oylama gerçekleşirse McCarthy’yi başkan olarak görevden almak için oy kullanacağını söyledi ve McCarthy’yi “kendi grubunun kontrolünü kaybetmiş” “zayıf bir konuşmacı” olarak nitelendirdi. Ancak McCarthy’ye Demokratların desteği varsa bunun bir bedeli olacağını söyleyerek müzakere fırsatlarını da açık bıraktı.

“Bir Cumhuriyetçi konuşmacıya boşuna oy vermezsiniz. Ocasio-Cortez, buraya bunun için seçilmediğimizi söyledi.

Biden, Demokratların McCarthy’nin işini sürdürmesine yardım etmesi gerekip gerekmediği sorulduğunda ağırlığını koymayı reddetti.

Biden Pazar günü Beyaz Saray’da “Bu konuda oy hakkım yok” dedi. “Bunu Temsilciler Meclisi ve Senato’daki liderliğe bırakıyorum.”

Gaetz’in taktikleri birçok Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçisinin ciddi bir şekilde küçümsemesine neden oldu. R.Y.’den Temsilci Mike Lawler, Gaetz’in “sanrısal düşünceye yönelik eleştirilerinden” bahsetti ve Gaetz’in “kişisel, politik nedenlerle” hareket ettiğini söyledi. McCarthy de benzer bir suçlamada bulunarak Gaetz’in “bir şey yapmaktan çok TV röportajlarını güvence altına almakla ilgilendiğini” söyledi.

Yine de McCarthy, partisi içindeki bazı kişiler arasında pek sevilmiyor. Bu, konferansta konuşmacı olmak için ihtiyaç duyduğu desteği elde etmek için 15 tur oylamanın gerektiği Ocak ayında sergilendi.

Temsilciler Meclisi’nin kuralları, herhangi bir milletvekilinin (Demokrat veya Cumhuriyetçi) “sandalyeyi boşaltma önergesi” sunmasına, esasen ayrıcalıklı bir kararla konuşmacıyı liderlik görevinden alma girişimine izin veriyor.

Ocak ayında başkanlığa aday olurken McCarthy, en az beş Cumhuriyetçi üyeye kendisini görevden almak için oylama başlatma yetkisi vermeyi kabul etti. Ancak kendisini eleştirenler için bu yeterince iyi olmayınca bu eşiği bire indirdi; tarihsel olarak norm olan sistem.

Önergeyi tek bir milletvekilinin sunmasına izin verilmesinin savunucuları, bunun Meclis’teki uzun geçmişine dikkat çekerek bunun hesap verebilirliği teşvik ettiğini söyledi. Hareketin son kullanımı 2015 yılında, o zamanki Temsilciydi. Daha sonra Başkan Donald Trump’ın Beyaz Saray özel kalemi olacak olan Cumhuriyetçi Kuzey Carolinalı Mark Meadows, başkanlık ofisinin boş ilan edilmesi yönünde bir karar sundu. İki ay sonra Boehner, R-Ohio, istifa edeceğini söyledi.

McCarthy Pazar günü Gaetz’in başarısız olacağına dair iyimserliğini dile getirdi ve Gaetz’in başkanlığa aday olduğundan beri onun peşinde olduğunu söyledi.

McCarthy, “Evet, hayatta kalacağım” dedi.

Gaetz, CNN’in “State of the Union” ve ABC’nin “This Week” programlarında yer alırken McCarthy, CBS’nin “Face the Nation” programında yer aldı. Ocasio-Cortez CNN’deydi ve Lawler ABC’deydi.

Okumaya devam etmek: Yeni kitap, Trump özel kalemi Meadows’un takım elbiselerinin 2020 seçimlerinden sonra yanan kağıtlar nedeniyle ‘şenlik ateşi gibi’ koktuğunu iddia ediyor


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: