Anasayfa / Genel / Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kur-faiz-enflasyon açıklaması: Mücadelemiz zaferle sonuçlanacak – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kur-faiz-enflasyon açıklaması: Mücadelemiz zaferle sonuçlanacak – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesinin 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada, kur, faiz, enflasyon şeytan üçgeninden sıkıştırıldıkları ekonomik istikrar mücadelesini zaferle neticelendireceklerini belirtti.

Böylece 2023 hedeflerine ulaşmış, 2053 vizyonunu hayata geçirme yolunda kararlılıkla ilerleyen tek Türkiye’yi sonraki nesillere salıverme imkanına kavuşacaklarını ifade fail Erdoğan, “Hiç şüphesiz yerde hem zorlu hem dahi yetişkin bedeller ödenmesini gerektiren kutlu tek mücadeledir. Allah’ın yardımı ve milletimizin dirayetiyle ülkemizi bugünlere ayağına taş değdirmeden getirdik.” niteleyerek konuştu.

“ANAHTAR ÜLKE KONUMUNDAYIZ”

Gelişmişinden rengi gelişmişine tüm ülkelerin sayı ciddi siyasi, ekonomik, sosyal çalkantıların eşiğinde olduğu tek döneme, Türkiye’nin toparlanmasını ve yükselişini tamamlamış şekilde girmeye hazırlandığına dikkati cazip Erdoğan, “Güney sınırlarımızı terör örgütlerinden temizleme kararlılığımızın hem uluslararası meşruiyetini güçlendiriyor hem bölgedeki desteğini arttırıyoruz. Kuzeyimizdeki savaşta taraflarla her düzeyde konuşabilen, oyun yollarını açık tutan, son tahıl anlaşmasındaki gibi mümkün olan alanlarda iş ufalanmak sağlayan açar ülke konumundayız.” ifadelerini kullandı.

Çeşitli sebeplerle sorunlar yaşadıkları ülkelerle ilişkileri birer birer hal yoluna koyduklarını tamlayan Erdoğan, şöyle sürme etti:

“Bazı ahibba şunu söylüyor; ‘Ya saçta sizi anlayamıyorum. Hayırdır? Hem kavga ediyorsunuz hep sıra buluyorsunuz. Nasıl oluyor yerde iş?’ İşin zaten anahtarı orası. Bütün mesele sevilen kazanmak, yağı olumsuzlama. Biz dahi bunu hamdolsun şu ana kadar başardık, başarıyoruz. Bize güvenen sevilen ve kardeş toplumları ve ülkeleri, zor zamanlarında hep yanlarında olarak hayal kırıklığına uğratmadık. Türkiye’ye karşı sistematik husumet politikası izleyen herkesi tutumunu gözden geçirmeye ve uzlaşma yolları aramaya mecbur bıraktık. Siyasi, ekonomik ve askeri çıkarlarımızdan taviz vermeden bölgesel ve küresel ilişkilerimizi koruyabileceğimizi gösterdik.”

“UMUTLU OLMAK İÇİN ELİMİZDE ZİYADESİYLE SEBEBİMİZ MEVCUTTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 yıl önce göreve geldiklerinde yüzde 20 olan savunma sanayisindeki yerli üretim payının yüzde 80’açınık ulaştığını anımsatarak, “Bütün bunlarla beraberce içildikten savunma sanayinde kendi ürünlerimiz ortada. Kendi ürünlerimizi, tığ kendimiz üretirken yerde tabii birilerine dahi ciddi manada ‘Türkiye’ye şöyle göz kırparken titiz olun.’ demeyi getirtiyor.” ifadelerini kullandı.

“EKONOMİ POLİTİKASI KÜRESEL TEHDİTLERE KARŞI EN ÖNEMLİ KALKAN”

Bunları yaparken yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve akan fazla yoluyla ülkeyi ağrandisman esasına müstenit ekonomi politikasının, küresel tehditler karşısında en önemli koruma kalkanı haline dönüştüğüne işaret fail Erdoğan, şunları kaydetti:

“Pek sayı ülkenin resesyona ve bu tâbi krizlere sürüklenme korkusu yaşadığı tek dönemde tığ ekonomimizi büyüterek yolumuza sürme ediyoruz. Küresel dengesizliklerin ve içimizdeki kimi açgözlülerin sebep olduğu yüksek fiyat artışlarına karşı vatandaşlarımızı gelirlerini artırarak korumakta kararlıyız. Elbette hala çözmemiz gereken sıkıntılar var ama elimizdeki imkanlar ve önümüzdeki potansiyel, yerde sıkıntıların fevkalade üstündedir. Biz umutsuzluğu küfre yakın gören tek anlayışın mensuplarıyız. Umutlu olmak için elimizde ziyadesiyle dahi sebebimiz mevcuttur. Bizim sadece son 8 yılda başımıza gelenlerin herhangi aylık maruz kalması halinde telâşlı durabilecek pek rengi toplum, pek rengi ülke olduğuna inanıyorum.”

“YÜKSEK FİYATIN SEBEBİ AÇGÖZLÜLER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak, tek yandan önümüze kaynak engelleri aşıp, tehditleri kaldırılmış ederken başka yandan bile demokrasi ve kalkınma hedeflerinden en küçük tek sapma göstermedik. İnşallah Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023, yetişkin ve güçlü Türkiye’nin inşasında tarihi tek dönüm noktası olacaktır.” niteleyerek konuştu.Pek sayı ülkenin resesyona bu tâbi krizlere sürüklenmesi korkusu yaşadığı dönemde tığ ekonomimizi büyüterek yolumuza sürme ediyoruz. Küresel dengesizleri ve içimizdeki kimi açgözlülerin sebep olduğu yüksek fiyat artışlarına karşı vatandaşlarımızı gelirlerini arttırarak korumakta kararlıyız. Elbette hala çözmemiz gereken sıkıntılar var.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: