Anasayfa / Genel / Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Gaziantep ve Mardin’deki kazalara ilişkin açıklama – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Gaziantep ve Mardin’deki kazalara ilişkin açıklama – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, üç hafta aradan sonra Beştepe’dahi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Yaklaşık 2 saat 45 an süren toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

GAZİANTEP VE MARDİN’DEKİ TRAFİK KAZALARI

”Gaziantep ve Mardin’dahi meydana gelen trafik kazalarında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Gaziantep ve Mardin’deki kazalar tüm boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Yapılan soruşturmalar neticesinde, failler hakkında gereken işlemler yapılacaktır. Benzer kazaların tek henüz yaşanmaması için trafik ve vasıta güvenliği başdu olmak üzere her alanda ihtiyaç duyulan tedbirleri süratle uygulamaya geçireceğiz.

”EYLÜL’ÜN İLK HAFTASI BALKAN TURUNA ÇIKACAĞIM”

Eylül’ün ilk haftasında 3 ülkeyi kapsayan tek Balkan turuna çıkacağım.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Dünyanın en önemli kriz başlığı olan Ukrayna- Rusya savaşı, ülkemizle beraberce tüm insanlığı ilgilendiren sonuçlar fotojen etkileri ile sürme ediyor. Türkiye olarak yerde savaşın önce önüne geçmek, akabinde bile barışla sonuçlanması için her türlü gayreti gösterdiğimize herkes şahittir. Tahıl krizinin önüne geçecek mekanizmanın kurulması bile yine bizim gayretlerimizle mümkün olmuştur. Dünya tahıl üretiminin 3’te birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’nın gerçekleştirdiği göz önüne alındığında sadece Ukrayna tahılının ülkemiz üzerinden dünyaya gönderilmeye başlanması beraberce insanlık için başlı başına kritik tek gelişmedir.

EN ZORLAYICI KONUNUN EKONOMİ OLDUĞU GERÇEK”

Son dönemde ülke ve millet olarak bizi en sayı zorlayan konunun faiz, kur, enflasyon denklemi ile sınandığımız ekonomi alanı olduğu tek gerçektir. Dünyadaki gelişmeleri ve ülkemizin gücünü dikkate alarak ekonomimizi mahvetme tehdidi gibi açık ve adî tek saldırıya maruz kaldığımız 2018’takt itibaren yerde alanda yeni programı hayata geçirmeye başladık. Ekonomide köklü tek dönüşümü kadem kadem hayata geçirdik. Ülkemizi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve akan fazla yoluyla ağrandisman esasına müstenit yerde programın karışık biraz vakit öncü.

”ENFLASYON İÇİN TEDBİR ALIYORUZ”

Bugün itibariyle eksiksiz çevre yüksek enflasyon gerçeği ve işsizlik tehdidiyle boğuşuyor. Türkiye ise kendi ekonomik modeli sayesinde tarihinin en yüksek üretim, ihracat ve istihdam seviyelerine ulaşarak yerde iki tehditten kök yıkıcı olanın üstünden gelmeyi peşinen başarmıştır. Enflasyon rakamlarımızın nominal olarak sayı yüksek seyretmesi elbette üzüntü vericidir. Ama burada kök uyanıklık edilmesi gereken enflasyon düzeyinin genel ekonomi üzerinde yol açtığı sonuçlardır. Biz enflasyon rakamlarının insanlarımızın hayatındaki olumsuz etkilerini her kesimin gelir seviyesini yükselterek kaldırılmış etmeye çalışırken tıpkısı zamanda enflasyonu düşürecek tedbirleri dahi alıyoruz. Türkiye ise tarihin en yüksek üretim ihracat ve istihdam seviyelerine yaklaşarak kök yıkıcı olanın üstesinden gelmeyi başarmıştır.

”BUGÜN YAŞADIĞIMIZ ENFLASYON MALİYET ODAKLI ENFLASYONDUR”

Bugün yaşadığımız enflasyon küresel gelişmelerin tetiklediği muvazenesiz fiyat hareketleri sonucu maliyet odaklı enflasyondur. 

TÜRKİYE’NİN İHTİYACI FAİZİ YÜKSELTMEK DEĞİL”

Türkiye’nin ihtiyacı, faizi yükseltmek olumsuzlama, yatırımı, istihdamı, üretimi ihracatı ve akan fazlayı artırmaktır. Türkiye’nin yeniden, yarım asrı sayı süredir oynanan oyunlarla sıcak para sömürgesi haline dönüştürülmesine rıza göstermeyeceğiz. Vatandaşlarımızdan ve iş dünyamızdan tek ricam, kendi ülkelerine ve nedeniyle kendi paralarına güvenmeleridir. Artık hiç kimsenin sadece parasının değerinden endişe ederek dövize ve altına yönelmesi için sebep kalmamıştır.

TÜRK LİRASI ÇAĞRISI

Tasarruflarını hala özyazı ve altında tutan vatandaşlarımızı, buralardaki kazançlarını bile garanti altına saha Türk Lirası mevduatlara dönmeye çağrı ediyorum. Önümüzdeki yılın ilk aylarından itibaren hayat pahalılığıyla mücadele başdu olmak üzere ekonomi programımızın olumlu etkileri henüz ileriye götürülecek. Bizim ekonomi modelimizde, yatırım yapan, benzinli, ticaret yapan kazanacak. Bunların hasılasıyla bile mevki kazanacak, bütçe kazanacak.

ÖĞRETMENLERE ”EŞ DURUMU TAYİNİ” MÜJDESİ

Eş akıllandırma ve benzer taleplerle özür tayinine müracaat fail öğretmenlerimize, başvuruların istisnasız tamamının karşılandığı müjdesini vermek istiyorum.

MISIRIN TONU 5 BİN 700 TL’YE ALINACAK

Mısır üreticilerimize müjde vermek istiyorum. Toprak Mahsulleri Ofisimiz (TMO) hasat festival yaklaşan mısır kurum fiyatını, dayanak hariç ton başına 5 1000 700 lira olarak uygulayacaktır.”


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: