Anasayfa / Genel / Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küresel ekonomik krizi fırsata çevirme konusunda en başarılı ülkeyiz – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küresel ekonomik krizi fırsata çevirme konusunda en başarılı ülkeyiz – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’bile “Yurt dışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni”nde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

(Uluslararası müteahhitlik hizmetleri) Ülkemizin yerde yetişkin pastadan aldığı payı, ilk etapta 75 milyar dolara çıkarmayı beraberce hedeflemeliyiz. Küresel ekonomik krizin en sayı etkilediği alanların başında müteahhitlik sektörü gelmesi rağmen firmalarımızın ülkemizi başarıyla temsil etmeyi sürdürmesinden memnuniyet duyuyoruz.

”TÜRKİYE SON 20 YILDA KARAYOLU, HAVAYOLU VE DEMİRYOLU ALTYAPISINI BÜYÜK ÖLÇÜDE YENİLEMİŞTİR”

Salgında döneminde gelişmil ülkelerin altyapılarının nasıl yetersiz olduğunun ortaya çıkmasını önümüzdeki dönemde yapılacak devasa yatırımların habercisi olarak görüyorum. Türkiye son 20 yılda karayolu, havayolu ve lokomotif altyapısını yetişkin ölçüde yenilemiştir. Türkiye barajlar ve başka yatırımlarla kalkınmasına dayanak olacak enerji ihtiyacını karşılamıştır.

”YASAL DÜZENLEME İSE YASAL DÜZENLEME”

Özellikle dahi işçilerin yurt müstesna sorunlarıyla ilişkili olarak bazen gereksiz fitmalarının kargaşalık oyun yapmak suretiyle onların güya haklarını alıp iade edecekmiş gibi oradan kendilerine imkan tevlit etme gayretleri noktasında başdu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay olmak üzere vekil arkadaşlarıma söylüyorum Meclis’in yeni döneminde yasal aranjman ise yasal aranjman yapmak suretiyle yerde adımı atacağız. Diğer konu vergi noktası. Bu konuyla ilgili olarak bile bakanımız hiç gecikmeden bunu vekillik nezdinde süratle adımı atıp bunun çıkışını bakanlığımızın sağlaması gerekir. Biz kimsenin kimliğiyle ilgilenmiyoruz, bizim baktığımız tek husus ülkemize katkınızdır.

”ENFLASYON, FAİZ, KUR DİYE SORUNLARIMIZ VAR AMA…”

Küresel ekonomideki dengesizliklerin ülkemize olan etkilerinin hepimiz farkındayız. Türkiye küresel ekonomik krizi fırsata tedvir konusunda en muvaffakiyetli ülkedir. Enflasyon faiz, kur niteleyerek sorunlarımız var ama elimizdeki imkanlar ve önümüzdeki fırsatlar öylesine yetişkin ki sadece bunlara takılıp kalırsak ülkemize yazık ederiz. Birileri Türkiye’dahi üretim bitti debba. Gerçek öyle mi? Tarımda sayı iyi rekolte ettiğimiz tek devre yaşıyoruz. Turizmde muvaffakiyetli tek sezon geçiriyoruz. Avrupa’bile gıda başdu olmak üzere temel ihtiyaç maddelerindeki fiili fiyat artışı ile ücretlere yapılan artım arasında öylesine yoğun uçurumlar var ki insanlar sokaklara dökülmeye başladı.

”ÜLKEMİZİN BİR KEZ DAHA HEDEFLERİNDEN UZAKLAŞTIRILMASINA İZİN VEREMEYİZ”

Demokrasi ve kalkınma yolunda yüzyıllık sıçrama gerçekleştiren ülkemizin tek kez henüz yolundan çıkartılmasına, hedeflerinden uzaklaştırılmasına izin veremeyiz. Ücretlere enflasyonun üstünde yaptığımız artışlarla enflasyonun sosyal etkilerini sınırladık. Son dönemde kredi kredilerindeki sıkıntıların kaynağı ekonomi programımız olumsuzlama finans kesimi ile reel sektör arasındaki geçici tek yaklaşım farklılığıdır.”


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: