Anasayfa / Genel / Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3600 ek göstergenin ayrıntılarını açıkladı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3600 ek göstergenin ayrıntılarını açıkladı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’dahi toplandı. Toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesinin ayrıntılarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı, tüm memurların ek göstergelerinde 600 puan artım olacağını söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Türkiye içildikten siyasi ve güvenlik önceliklerini kendi kendisi tayin fail özgür tek ülkedir. Daha düne kadar bize yapamazsınız dedikleri ne varsa hepsini yaptık yapmayı bile sürdürüyoruz.

”PARLAK GELECEK BİZLERİ BEKLİYOR”

Sınırötesi harekatlarımızdan, NATO içindeki tartışmalara, ekonomi programımıza kadar idrak noksanlığının emarelerini görmek mümkündür.  Biz ne yaptığımızı niçin yaptığımızı biliyoruz. Milletimiz gönlünü ferah tutsun. Sırtlandığımız her yüke değecek parlak gelecek bizleri bekliyor. 2053 vizyonumuzu somut hedeflere dönüştürecek adımları titizlikle yürüyoruz. Birileri muhit namına sadece salon toplantıları yapar, sokakları yakıp yıkarken, tığ evlatlarımıza henüz yeşil tek ülke bırakacak icraat yaptık. Enerjide güneşten rüzgara, yenilenebilir kaynaklara yaptığımız yatırımları henüz bile artırıyoruz.

ENFLASYON MESAJI

Ülkemizin kök ihtiyacı olan yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve akan fazla yoluyla nema esaslı Türkiye ekonomi programımızı uygulamaya başladık. Enflasyon tek sorundur ama Türkiye’nin sorunlarının kök sebebi ve hal yolu tek başına yerde yazı değildir. Yüksek faizle kök kazanan tek apaz tuzu kuru kesim.

”ÜLKEMİZDE TEKNİK ANLAMDA ENFLASYON DEĞİL, HAYAT PAHALILIĞI SORUNU VAR”

Biz tercihimizi istihdamı koruyarak işini, aşını geçimini sürmesini sağladığımız milyonlardan yana kullandık. Ülkemizde teknik anlamda enflasyon olumsuzlama fiili tek hayat pahalılığı sorunu var. Ülkemize özyazı girişini sağlayacak yeni yöntemler geliştiriyoruz. Vatandaşlarımıza kur korumalı mevduat gibi kur ve kıymetli hesabına dayalı konut kredisi gibi alternatifler sunuyoruz.

”BU İKTİDAR FAİZİ ARTIRMAYACAKIR”

Bu iktidar faizi artırmayacaktır, tam tersine faizi düşürmeye sürme edeceğiz. Temmuz ayındaki enflasyon farkı artışlarıyla ücretlileri biraz henüz rahatlatacağız. Yılbaşında, tüm çalışanların durumlarını ekonomide gelinen noktaya uygun şekilde gözden geçirerek herkesin hakkını almasını temin edeceğiz. Fiyatları, izahı mümkün olmayan tek şekilde kalan ürünlerin üretimini teşvik ederek ve tedarikini kolaylaştırarak stokçuların oyunlarını bozacağız. Bir yandan fiyat artışlarını durduracak, başka yandan her kesiminin gelir kaybını telafi edecek programımızı uygulamayı sürdürüyoruz.

3600 EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

Memurlarımızın ek gösterge düzenlemesiyle ilgili çalışmayı tamamladık. Meclisimizin takdirine sunacak duruma geldik. İlk gündeme geldiğinde öğretmenlerimize polislerimize sağlık çalışanlarımızaydı. Ancak sadece yerde kesimler için yapılacak artışın adaltesizliğe yol açacağını gördük.

”TÜM MEMURLARIN EK GÖSTERGELERİNDE 600 PUAN ARTIŞ OLACAK”

Bunun için şartlarımızı zorlama pahasına kamu yemekçilik lehine tek fedakarlıkta bulunarak, tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık tek yükseltmeye gitmeyi kararlaştırdık. Yardımcı hizmetler sınıfındakiler dahi karışma, ülkemizdeki 5,3 milyon kamu görevlimizin tamamı, önümüzdeki yılbaşından itibaren yerde düzenlemeden yararlanacaktır. Düzenlemenin hayata geçmesiyle beraberce zaman dereceye gelmiş olma şartıyla söz verdiğimiz tüm meslek gruplarındaki hak sahipleri hemen 600 ek göstergeye yükseltilecektir. Bunun yanında genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3600’takt 4400’açınık, şube müdürü ve ilçe müdürü seviyesindeki yöneticilerin ek göstergeleri dahi 2200’takt 3000’açınık çıkartılacaktır.

EMEKLİ AYLIĞI VE İKRAMİYESİ NE KADAR ARTACAK?

Ek gösterge çiçekçi, memurlarımızın mevcut maaşlarında küçük dahi olsa tek artım sağlamasının ötesinde kök emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarında ciddi kazanımlar getiriyor. Somut örnek verecek olursak, ek göstergesi 3600’açınık kaynak 30 yıllık hizmeti bağcıklı tek memurun emekli aylığı 1000 234 lira ile 1000 391 lira arasında, emekli ikramiyesi ise 44 1000 500 lira ile 50 1000 150 lira arasında artacaktır.

Mevcut maaşlara göre hesaplanan yerde tutarlar, düzenlemenin yürürlüğe gireceği yılbaşındaki rakamlara göre sayı henüz yüksek seviyelerde gerçekleşecektir. Yapılan artışlar elbette halen emekli olan kamu görevlilerinin maaşlarına bile yansıtılacaktır.

”60 AY VADELİ VE 0,99 FAİZ ORANIYLA KREDİ İMKANI”

Binaların yalıtım çalışmalarında kullanılmak üzere, kat başına 50 1000 liraya kadar, 60 ağrı vadeli ve 0,99 faiz oranıyla kredi imkanı getiriyoruz. Ekonomik olarak dezavantajlı yalnız mevcut programlardan yararlanamayan kesimlere yönelik 15 milyar liralık yeni tek paketi devreye alıyoruz.”

EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge, kamu görevlilerinin çalışırken maaşlarını, emekli olduklarında ikramiye ve aylıklarını belirleyen en önemli kalemlerden akraba.

Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge yükseldikçe emekli aylığı ve emekli ikramiyesi rakamı bile yükseliyor.

NE ZAMAN DEVREYE GİRECEK?

Düzenleme Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacak.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: