Anasayfa / Genel / COVID-19’un bir yan tesiri daha ortaya çıktı!

COVID-19’un bir yan tesiri daha ortaya çıktı!

MIT ve Massachusetts Eye and Ear tarafından yapılan yeni bir çalışma, COVID-19 hastalığının iç kulak hasarına yol açtığını ortaya koyuyor. Daha evvelki araştırmalarda, koronavirüsün kalp, akciğer, üst teneffüs yolları ve beyin üzere birçok organa ve sisteme ziyan verdiği ortaya çıktı.

Bu yeni çalışmada takım, işitme ve istikrar için kritik olan işitme kılı (hair cells) da dahil olmak üzere iç kulak hücrelerinin üzerinde durdu. Çünkü hastalarda koronavirüsle bağlantılı olduğu düşünülen baş dönmesi ve istikrar problemleri gözlemlendi. İşte çalışmanın bulguları…

COVID-19 iç kulağa da ziyan veriyor!

Sitomegalovirüs, kabakulak virüsü ve hepatit virüsleri üzere virüslerin tümü sağırlığa neden olabiliyor. Fakat virüslerin sağırlığa nasıl yol açtıkları hakkında çok az araştırma mevcut. Bu nedenle, COVID-19 salgını başlamadan evvel MIT’den Lee Gehrke ve Bertarelli Vakfından Prof. Dr. Konstantina Stankoviç ortak bir proje üzerinde çalışmaya başladı. İkili, insan iç kulağı enfeksiyonlarını incelemek için hücresel modeller geliştirmeye koyuldu.

Bir hastadan izole edilen SARS-CoV-2 virüs parçacıklarının transmisyon elektron mikrografı. (NIAID)

2020’nin başlarında, SARS-CoV-2 virüsü ortaya çıktıktan sonra araştırmacılar planlarını değiştirdi. Stankoviç, Massachusetts Eye and Ear’da COVID-19 testi müspet bireylerde işitme kaybı, kulak çınlaması ve baş dönmesi yaşayanların olduğunu gördü. Akabinde ikili, üzerinde çalıştıkları model sistemi SARS-CoV-2 enfeksiyonunu incelemek için kullanmaya karar verdi.

Araştırmacılar, COVID-19 hastalığına yol açan virüsün aslında iç kulağa, bilhassa işitme kılı ve Schwann hücrelerine bulaşabileceğini gösterdi. Bunun yanı sıra, modellerindeki öteki hücre tiplerinin SARS-CoV-2 enfeksiyonuna hassas olmadığını da buldular.

Grubun incelediği insan işitme kılları, baş hareketini algılama ve dengeyi müdafaada rol oynayan vestibüler hücreleriydi. Ayrıyeten bilim insanları, farelerden alınan koklear işitme kıllarının da SARS-CoV-2 girişine müsaade veren proteinlere sahip olduğunu gösterdi. Takım, çalışmayı Communications Medicine mecmuasında yayımladı.


İlginizi Çekebilir

Astronotlar ISS’den eşsiz görüntüleri nasıl çekiyor?

Memleketler arası Uzay İstasyonu (ISS) 2000 yılında birinci ziyaretini aldığı günden bu yana birçok milletten astronota konut sahipliği yaptı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.