Anasayfa / Genel / COVID-19 testlerinde yeni devir: Akıllı telefonlar devreye giriyor

COVID-19 testlerinde yeni devir: Akıllı telefonlar devreye giriyor

2019’un sonlarında patlak veren, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kişinin vefatına sebep olan koronavirüs, insanlık için hala büyük bir tehdit. Her ne kadar aşılama çalışmalarında büyük evre kaydedilse de, gün geçtikçe ortaya çıkan yeni bir varyant nedeni ile istenen sonuç tam manasıyla alınamıyor.

COVID-19 testleriyle ilgili de son periyotta kıymetli gelişmeler yaşanıyor. Bilhassa PCR testlerinin pahalılığı ve süratli antijen testlerinin vakit zaman yanlış sonuç verebilmesi üzerine harekete geçen bilim insanları, akıllı telefonları devreye sokan yeni bir test sistemi üzerinde çalıştıklarını duyurdu. 

Akıllı telefon kamerasıyla COVID-19 testi mümkün olacak

Santa Barbara’daki California Üniversitesi’ndeki bir küme bilim insanı, tüm dünyada uygulanan ve güvenilirliğiyle bilinen PCR testlerine doğruluk hissesi büyük ölçüde yakın olan, akıllı telefon kameralarını kullanan yeni bir test metodu üzerinde büyük kademe kaydettiklerini açıkladı. 

JAMA Network Open mecmuasında yayınlanan bir makaleyle duyurulan smaRT-LAMP ismi verilen yeni test metodu, akıllı telefon kameraları aracılığıyla kişinin tükürüğündeki koronavirüs patojenlerini test ederek 25 dakikada sonuç veriyor ve piyasada sıklıkla kullanılan süratli antijen testlerinden daha emniyetli.

Bilim insanları, test için gerekli ekipmanların kendilerine 100 dolara mal olduğunu, fakat şahısların bir test için 7 dolar civarı ödeyerek testlerini gerçekleştirebileceğini söz etti.

smaRT-LAMP ismi verilen testin yapılabilmesi için araştırma grubunun geliştirdiği uygulamanın indirilmesi gerekiyor. Akabinde tükürük örneğinin kimyasal solüsyonla karıştırılarak sıcak bir plaka üzerine konumlandırılan bir test kitine yerleştirilmesi gerekiyor. Bu kitin bünyesinde tepkilere reaksiyon olarak yanabilen floresan boya ve LED ışık barındırdığını da belirtelim.

Daha sonra uygulamanın etkin hale getirilmesi gerekiyor. Uygulama. bu süreçte her 10 saniyede bir akıllı telefonun art kamerasından çekim yapacak ve renk tepkilerine bağlı olarak testin sonucunu ve viral yük ölçüsünü belirleyecek.

Son olarak smaRT-LAMP yolunun şimdi kullanıma sunulacak düzeyde olmadığını ve geliştirme kademesinde olduğunu belirtmekte yarar var.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.