Anasayfa / Genel / Covid-19 tespitinde X-ray devri başlıyor!

Covid-19 tespitinde X-ray devri başlıyor!

İskoçya’daki bilim insanları, kısa müddette yüzde 98 hakikat sonuçlar verebilen X-ray kullanan yapay zeka özellikli Covid teşhis testi geliştirdi. West of Scotland Üniversitesi (UWS) araştırmacıları, PCR testleri hazır olmadığında sıhhat çalışanına bu biçimde yardımcı olabileceklerini söyledi.

UWS Duyuşsal ve İnsan Bilgi Süreç Yöneticisi Profesör Naeem Ramzan ve takımı, X-ray sonucunun yaklaşık iki saat içinde çıkmasından ötürü bu programın, virüsü PCR testinden daha süratli tespit edebildiğini sav etti. Yüzde 98 yanlışsız olduğu tespit edilen teknik; Covid hastalarına, sağlıklı bireylere ve viral pnömoni hastalarına ilişkin 3.000’e yakın imaj ile geliştirildi.

X-ray ile Covid-19 tespiti yapılabilir mi?

Uzmanların yaptığı açıklamaya nazaran, Covid-19 tespiti için X-ray teknolojisini kullanacak. Bunu takiben ayrıyeten yapay zeka süreci ile imgeler tahlil edilecek ve teşhis koymak için algoritma kullanılacak. Ramzan bahisle ilgili şunları söyledi:

“Uzun müddettir Covid-19’u tespit edebilen süratli ve muteber bir araca muhtaçlık vardı ve bu, Omicron varyantının yükselişiyle daha da hakikat hale geldi. Birtakım ülkeler, hudutlu teşhis araçları nedeniyle çok sayıda Covid-19 testi yapamıyor, lakin bu teknik, virüsü süratli bir formda tespit etmek için kolay erişilebilir teknolojiyi kullanıyor.”

Duyuşsal ve İnsan Bilgi Süreç Yöneticisi, enfeksiyonun erken evrelerinde röntgen sinemalarında Covid-19 belirtilerinin görülmediğini, bu nedenle teknolojinin PCR testlerinin tam olarak yerini alamayacağının unutulmaması gerektiğini de kelamlarına ekledi.

“Özellikle PCR testleri, yayılan virüsleri tespit etmede hala kıymetli bir rol oynayabilir.” dedi ve önemli virüs hadiselerini teşhis ederken, hangi tedavinin gerekli olabileceğini belirlemede hayat kurtarıcı olabileceğini lisana getirdi.

Bu ortada UWS’de Araştırma, Yenilik ve İştirakten Sorumlu Müdür Yardımcısı Profesör Milan Radosavljeviç, bunun potansiyel olarak oyunun kurallarını değiştiren bir araştırma olduğunu söz etti. “UWS, global sıkıntılara tahlil bulmak için çabalarken, milletlerarası üne sahip akademisyenlerimiz tarafından sergilenen yeniliklerden inanılmaz derecede gurur duyuyorum.” dedi.


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: