Anasayfa / Genel / COVID-19 mevt riskini artıran bir gen bulundu

COVID-19 mevt riskini artıran bir gen bulundu

Bilim insanları, COVID-19 vefat riskini artırdığını düşündükleri bir geni tespit etti. Araştırmacılar, kelam konusu genin bir kişinin şiddetli enfeksiyon geçirmesine neden olduğunu düşünüyor. Ayrıyeten bu gendeki sıkıntılar nedeniyle, 60 yaşın altındaki beşerler için de vefat riski iki katına çıkıyor.

LZTFL1 geni, enfeksiyonlara karşı akciğer hücrelerinin düzenlenmesini sağlıyor. Fakat genin riskli bir tipinde durum bu türlü değil. Çünkü yeni bir çalışma, bu genin akciğerleri koronavirüs etkeni SARS-CoV-2‘den korumak için gereğince savaşmadığını gösteriyor.

COVID-19 enfeksiyonuna karşı akciğerleri gereğince korumuyor!

COVID-19’un ağır hastalık ve mevt riskini artıran gen çeşidi tartışma konusu oldu. Kelam konusu gen, Güney Asya kökenli insanların yüzde 60’ında, Avrupa kökenlilerin yüzde 15’inde, Afrika kökenlilerin yüzde 2,4’ünde ve Doğu Asya kökenli insanların yüzde 1,8’inde mevcut.

COVID-19 çalışmasının önderi Oxford Üniversitesinden genomik profesörü James Davies, bu çalışmaya ait konuştu. Live Science‘a konuşan Dr. Davies, “Bu, biraz daha yaygın genetik sinyallerden biri. Bu yüzden, COVID-19’daki en kıymetli genetik gaye.” dedi.

Ayrıyeten araştırma grubu, hiçbir genin bu durumu tam manasıyla açıklayamacağını da vurguladı. Bu mevzuda Dr. Davies, birçok faktörün rol oynadığını söyledi. Örneğin, bir kişinin hem virüse ne kadar maruz kaldığını hem de hasta olduğunda aldığı sıhhat hizmetinin kalitesini dahil edebiliriz. Bununla birlikte, yaş, öbür sıhhat şartları ve sosyoekonomik durum da hastalığın şiddetini etkilemekte. Bu bahiste bir örnek verecek olursak, Hindistan epey ülkü. Zira delta varyantı dalgası sırasında hastanelerde yer kalmadı ve ülkede önemli sıkıntılar yaşandı.

Bununla birlikte, LZTFL1 geninin riskli çeşidinin kayda kıymet bir tesiri olduğunu ileri sürüyorlar. Araştırmacılar, bu genin 20 ila 60 yaş ortasındaki insanlarda COVID-19 riskini artırdığını belirtti. Üstelik bu yaş aralığındaki her on yaşta risk ikiye katlanıyor.

Bilim insanları, geni titizlikle inceledi

Araştırmacılar, birinci olarak genom çapında bir çalışma yürüttü. Teneffüs yetmezliği olan şiddetli COVID-19 hastası bir küme hastanın genomlarını, enfeksiyon delili olmayan yahut hafif semptomlarla enfeksiyon hikayesi olan bir denetim kümesinin genomlarıyla karşılaştırdılar. Takım, önemli enfeksiyonlu hastalarda, denetim kümesine nazaran daha yaygın olan bir dizi gen olduğunu buldu.

Tüm bu bulgularla birlikte, Oxford Üniversitesinde gen düzenlemesi profesörü olan ortak önder Jim Hughes, bu genlerden hangisinin riski artırdığını anlamanın kolay olmadığını söyledi. Hughes, genlerdeki varyasyonların çoklukla bir blok olarak miras alındığını belirtti. Yani hangi varyasyonunu sorumlu olduğunu bulmayı zorlaştırıyor.

Genetik dizilimler bedendeki her hücrede bulunurken, yalnızca birkaç hücre tipini tesirler. Araştırmacılar, farklı bir usulle kelam konusu gen tipini tespit etmeye çalıştı. Grup, bir hızlandırıcının fonksiyonu ve DNA dizisine dayanarak hücre çeşidi hakkında iddia yapan bir makine tahsili kullandı.

Çalışmada araştırmacılar, kelam konusu genin akciğer hücrelerinde olduğunu gördü. Son olarak grup, delil için daha fazla araştırmaya gereksinim olduğunu vurguladı. Ayrıyeten grup, geçtiğimiz günlerde Nature Genetics‘te bu çalışmayı yayımladı.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: