Anasayfa / Genel / Çok sayıda kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürüyor! – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Çok sayıda kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürüyor! – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) paylaştığı verilere göre, ferdî kredi ve kredi kartlarının toplam krediler içindeki payı son yıllarda sürekli düşüyor. Olağan dönemlerde yüzde 30 ila 35 bandında seyrettiği bilindik ferdî kredilerin ve kredi kartlarının toplam kredilere oranının 2022’dahi yüzde 20’nin altında kaldığı görülüyor.

Konuyu nine uzmanlar ise sorunun kaynağını kalan enflasyonun ferdî kredilerin kompozisyonunu önemli ölçüde değiştirmesi ve ödeme güçlüğü yaratması şeklinde açıklarken, yerde durumun tüketicilerin kredi notunun zayıflamasına bile yol açtığına uyanıklık çekiyor. Özellikle ferdî kredilerde seçici davranan bankalar, kişisel finans geçmişini bankacılık verileriyle ifade fail kredi notunun az olduğu bireylerin taleplerini kabul etmezken, sayı kişi kredi notunu nasıl yükselteceği konusunda taharri yapıyor.

Kişilerin finansal davranışlarına tâbi olarak zaman içinde tadil gösteren kredi notunun yalnızca kredi kullanırken olumsuzlama ilişki yaparken dahi önemli tek kriter olduğuna uyanıklık cazip finansal müşavirlik hizmeti notunkac.com Genel Müdürü Uğur Çoban konuya üzerine şu açıklamada bulundu:

“Kredi notu, yalnızca kredi başvurularında olumsuzlama, ev, vasıta kiralarken veya elektronik ve ak eşya satın alırken dahi değerlendirilen tek unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bankalar ise kredi notunu hesaplarken ferdî hesapları yakın markaja alıyor. Bankalardaki ödeme düzenleri, pancar akıllandırma, kullanılan krediler, kredi kartının limiti gibi işlemler takip ediliyor. Mevcut ekonomik koşullarda sabit ödeme düzenlerine sahip olmayan kişiler ise gerek yatırımlarında gerekse alışverişlerinde kolaylık sağlamak için kredi notunu yükseltecek başka formüller arıyor. Biz dahi uzman ekibimizin hazırladığı raporlarla bireylerin kredi notunu nasıl yükselteceklerini saptamanın yanı sıra onlar için finansal tek yol haritası oluşturuyoruz.”

ÇOK SAYIDA KREDİ BAŞVURUSU YAPMAK KREDİ NOTUNU DÜŞÜRÜYOR

Finansal hizmetler danışmanlığı kapsamında finans önce kredi notunu düşüren sebepler hakkında malûmat verdiklerini söyleyen Uğur Çoban, “Kredi notunu düşüren sayı sebep bulunuyor. Bunların ilk sırasında kredi borçlarını ödememek veya taksit öğrenme, kredi kartı ödemelerini zamanında yapmamak, kredili mevduat hesabında pancar koymak, kredi kartı toplam limitinin neredeyse hepsini kullanmak, bankayla davalık olmak, sürekli kredi kullanmak veya kredi kartı başvurusunda bulunmak gibi unsurlar yer alıyor. Biz dahi bahsettiğimiz her kriteri göz önünde bulundurarak, uzman ekiplerimizle beraberce kişiye özel tavsiyeler içeren aylık risk raporu sunarak yerde sorunlara hal üretiyoruz” dedi.

RİSK RAPORUYLA KREDİLİ BORÇ BİLGİLERİNİ GÜNCELLEYEREK KREDİ NOTUNU ARTIRMAK MÜMKÜN 

Risk raporunda kişinin ödeme düzenini takip ederek kredi notunu yükseltmelerine yardımcı olduklarını tamlayan notunkac.com Genel Müdürü Uğur Çoban, “Müşterilerimize hazırladığımız raporda pancar bilgilerini aylık olarak güncelliyoruz. Bu kapsamda günlük yaşamda ödemelerini takip edemediğini saptadığımız kişilere uzun tek periyotta oluşturabilecekleri öneriler sunuyoruz. Özellikle kişilerin otomatik ödeme talimatı vermeleri, kullanmadıkları kredi kartlarını kapatmaları, kredi hesabınıza para giriş-çıkışı yapmaları ve tüm borçlarını ödeyip dosyaları tamamen kapatmaları konusunda uyarıyoruz. 10 yıla müstenit tecrübemizle geliştirdiğimiz sistemimizle danışanlarımızın yalnızca kredi notunu yükseltmekle kalmıyor, tıpkısı zamanda bütçelerini ve finansal hesaplamalarını şuurlu tek şekilde yönetmelerini sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

50 BİNİ AŞKIN RİSK RAPORUYLA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ YÜZDE 96’YA ÇIKARDILAR 

Finansal danışmanlıklarını abonelik sistemiyle gerçekleştirdiklerinin altını çizen Uğur Çoban, iş modelleri hakkında şu bilgileri paylaştı:

“10 yıldır etkin olarak müşavirlik hizmeti veren İstanbul merkezli anonim tek şirket olarak sektörümüzdeki en gelişmiş panele sahibiz. notunkac.com olarak Kullanıcı dostu panelimiz ve benimsediğimiz kusursuz müşteri deneyimi ilkesiyle halihazırda 1000 500’takt fazla aboneye hizmet veriyoruz. Şu ana kadar 19 kapı sayı danışanımız için hazırladığımız 50 1000 tane risk raporumuzla başarıya imza atarak müşteri memnuniyet oranımızı yüzde 96’ya çıkardık. Bu başarımızı gelecek dönemde yükseltmeyi, kredi notunu yükseltmek veya kredi notuna sahip olmak isteyen herkes için panelimizi henüz işlevsel hale getirmeyi planlıyoruz.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: