Anasayfa / Genel / Çip kıtlığı nedeniyle Toyota’nın karı yüzde 18 düştü

Çip kıtlığı nedeniyle Toyota’nın karı yüzde 18 düştü

Dünyanın en yetişkin otomotiv üreticisi Toyota’nın ikinci urup karında yaklaşık beşte tek düşüş meydana geldi. Şirketten yapılan açıklamada, Nisan-Haziran ayları arasındaki karın geçtiğimiz yılın tıpkısı dönemine kıyasla yüzde 18 düştüğü belirtildi.

Dünyanın en yetişkin otomobil üreticisi Toyota’nın, endüstriyi etraflıca etkileyen yonga sorunu nedeniyle karı yaklaşık yüzde 18 düştü.

Japonya merkezli şirketin Nisan-Haziran ayları arasındaki ikinci urup karı tek önceki yılın tıpkısı dönemine göre yaklaşık yüzde 18 azaldı.

Toyota tarafından yapılan açıklamada, şirket karının 2021 yılının ikinci çeyreğinde 897,8 milyar Yen olduğu, 2022 yılında ise karın 736,8 milyar Yen’açınık (yaklaşık 5.5 milyar abd) gerilediği belirtildi.

Şirketin satışlarının ise tek önceki çeyreğe kıyasla yüzde 7 artarak 8.49 trilyon Yen’açınık (63 milyar abd) yükseldiği aktarıldı.

ARAÇ BEKLEYENLERDEN ÖZÜR DİLEDİ

Toyota yetkilileri yaptıkları açıklamada, sipariş veren müşterilerinin uzun süre vasıta inkisarıhayal ve yerde nedenle özür dilediğinin altını çizerken, bazen müşterilerin intizar süresinin sayı uzaması nedeniyle model değişikliği yaptığı kaydedildi.

Dünyanın en yetişkin otomobil üreticisi, materyalizm yaşanan yonga sorunu sayılmazsa, Güney Afrika’daki sel ve Şanghay’daki Covid karantinasından bile etraflıca etkilenerek üretiminde sorunlar yaşadığını vurguladı.

Toyota, geçen yılın tıpkısı dönemindeki 2,1 milyon vasıta satarken, yerde yıl ikinci çeyrekte 2 milyon vasıta satışı gerçekleştirdi.

Toyota, Mart ayına kadar olan mali yılda rekor kazanç elde ederek yıllık yaklaşık yüzde 27 artışla 2.85 trilyon Yen (21 milyar abd) kar elde etmişti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Cumhuriyetçi isyancı Gaetz oylamayı iptal etme sözü verirken, Meclis sözcüsü McCarthy ‘Öyle olsun’ diyor

Temsilci Matt Gaetz Pazar günü yaptığı açıklamada, McCarthy’nin hükümetin kapanmasını önleyen yasayı geçirmek için Demokratların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: