Anasayfa / Genel / Çin imalat sanayisi kasımda daralmaya devam etti – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Çin imalat sanayisi kasımda daralmaya devam etti – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Ekonomi ve finans haberleri servisi Caixin’in Çin Genel İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ekimde önceki aya göre 0,2 puan artışla 49,4’açınık artık.

Endeks, geçen aya göre artım kaydetse dahi nema eşiğinin altında kalarak, daralmanın sürme ettiğini gösterdi.

Piyasa taharri şirketi IHS Markit’in imalat sektöründeki işletmelere gönderdiği anketlerle hazırlanan endeks, ağustosta 49,5, eylülde 48,1 ve ekimde 49,2 ile nema eşiğinin altında kalmıştı.

Büyümenin öncü göstergesi sayılan endekste, 50’nin üzerindeki değerler ekonomik faaliyetlerdeki artışa, altındaki değerler ise azalışa işaret ediyor.

Sonbahardaki Covid-19 salgınları ve karantina tedbirleri hem üretime hem dahi tüketime vuruş vururken, işletmeler hammadde ve üretim maliyetlerinin arttığını, satın alıntı, stoklar ve istihdamda gerileme olduğunu bildirdi.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun açıkladığı resmi imalat sanayi PMI endeksi dahi önceki aya göre 1,2 puan azalarak 48’açınık gerilemişti.

SALGIN TEDBİRLERİ EKONOMİK BEKLENTİLERİ DÜŞÜRÜYOR

Omicron’un bulaşıcılığı yüksek abaşo varyantlarının yayılmasıyla sonbaharda vaka sayısı artarken, ekonomik faaliyetleri sekteye uğratan salgın tedbirlerinin son çeyrekte değişeceğine üzerine işaret görülmemesi, ekonomik beklentileri ve güveni olumsuz etkiliyor.

Öncü göstergeler, ekonomik toparlanmanın burgaç seyrettiğini gösterirken, hükümetin yerde yıl için yüzde 5,5 civarında olmasını öngördüğü nema hedefine ulaşıp ulaşamayacağı gayrimuayyen görünüyor.

Büyüme oranı ilk üç çeyrekte yüzde 3’te kalmıştı. Çin, Covid-19’a karşı, vakaları ortaya köken yerde bastırmayı ve enfeksiyon zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisini uyguluyor.

Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından bile tartışmalara yol açıyor.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Generated by Feedzy
%d blogcu bunu beğendi: