Anasayfa / Genel / Çiftçi Kayıt Sistemi’ne e-Devlet’ten nasıl başvuru yapılır?

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne e-Devlet’ten nasıl başvuru yapılır?

2,2 milyon çiftçinin yer aldığı Çiftçi Kayıt Sistemi’ne başvurular açınık-Devlet üzerinden gerçekleştiriliyor. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne açınık-Devlet’ten 28 1000 172 referans yapıldı. 

Bakanlığın, sosyal medya hesabından, açınık-Devlet kanalıyla ÇKS’ye yapılan referans sayısına ilişkin paylaşım yapıldı.

Paylaşımda, uygulamanın başlangıcından itibaren son 24 saatte, 28 1000 172 referans yapıldığı ve 31 1000 644 ÇKS belgesi oluşturulduğu belirtildi.

Bakanlık tarafından ayrıca yapılan yazılı açıklamada, açınık-Devlet üzerinden ÇKS’ye referans sürecine ilişkin şu bilgiler verildi:

“Çiftçimiz, açınık-Devlet Kapısına kendi kimlik bilgileri ve şifresi ile giriş yapar. Hizmeti kullanabilmek için taharri kısmına ‘ÇKS’ yazılır. Çiftçi Kayıt Sistemi Kayıt Yenileme Başvurusu (Gerçek Kişi/Tüzel Kişi) hizmeti seçilir. Açılan ekranda ilk başvuruyu yapmak için ‘Yeni Başvuru’ butonuna tıklanır. Aydınlatma metni okunur ve alçak bağcıklı ‘Onaylıyorum’ kutusu işaretlenerek ‘Devam Et’ butonuna tıklanır. Açılan sayfada ÇKS sistemindeki kayıtlı bilgiler görüntülenir ve iletişim bilgileri kontrol edilir. İhtiyaç halinde yerde ekran güncellenir. Kayıtlı araziler görüntülenir ve gerekirse ürün bilgileri ‘Ürün Bilgisi Değiştir’ butonu ile güncellenir. Son ekranda başvuruya ilgili tüm bilgiler görüntülenir. Başvuruya ilgili ilk dayanak ödemesinden mahsup edilecek referans ücreti görüntülenerek onaylanır ve referans tamamlanır. Tamamlanan başvuruları görüntülemek için ‘Başvuru Listesi’ butonuna tıklanır. Başvuruların listelendiği ekrandaki ‘Başvuru Durumu’ sütununda başvurunun akıllandırma görüntülenebilir. Tamamlanan başvurular İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinin ekonometrist aşamasına geçer.”

HİZMETTEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

açınık-Devlet Kapısı hizmetinden yerey bilgilerinde tadil yapmayan, sadece ürün güncellemesine gidecek çiftçilerin yararlanacağını ifade fail Kirişci, sistemin, çiftçilerin kullanabileceği aşağılık tek iş akışından oluştuğunu dile getirdi.

Hem gerçek hem dahi tüzel kişiliği haiz çiftçilerin yararlanacağı sistemin kolayca kullanılabilecek şekilde tasarlandığını tamlayan Kirişci, “İsteyen çiftçilerimizin il veya ilçe müdürlükleri üzerinden dahi referans yapabileceklerini ifade etmek isterim. Ürün söyleme formlarındaki muhtar ve 2 azanın imzası, muhtarlarımızın bile talepleri doğrultusunda çiftçilerimizin referans sürecini sadeleştirmek için kaldırılmıştır” niteleyerek konuştu.

BAŞVURULAR NE ZAMAN SONA ERECEK?

Kirişci, ziraat odalarından her yıl kırılan “rençber belgesi”nin, sadece ÇKS’ye ilk kez başvuran çiftçilerden isteneceğini dahi söyleyerek şunları kaydetti:

“Çiftçilerimiz bize başvurusunu yaparken etkin olarak ziraat odasına üye olduğunu bile söyleme edeceklerdir. Halen 1 Eylül’dahi başlayıp sonraki yılın 30 Haziran’ında son bulagan, yani 10 ağrı süreyle sürme fail referans süresi, muvaffakiyetli tek üretim planlaması yapılabilmesi için 4 aya düşürülmüştür. Yani 2023 üretim yılı için başvurular 1 Eylül 2022 tarihinde başlamıştır ve 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecektir. Her yıl referans tarihleri yerde şekilde uygulanacaktır. 31 Aralık tarihine kadar referans yapan çiftçilerimiz, ürün tadil bildirimlerini şubat ertesi içinde yapabilecektir.”

Üretim yılına ilişkin referans yapan çiftçilerin, açınık-Devlet üzerinden ÇKS belgesi alabileceklerini tamlayan Kirişci, yerde belgenin resmi nitelikte olacağını, ayrıca tek onay aşamasına ihtiyaç duyulmayacağını ifade etti.

ÇKS BELGELERİ ÜCRETSİZ Mİ OLACAK?

Kirişci, açınık-Devlet üzerinden alınacak ÇKS belgelerinden ücret talep edilmeyeceğini, çiftçilerin, yerey büyüklüklerine göre 9 ile 39 lira arasında değişerek ve ÇKS başvurusunu yaparken ödedikleri referans ücretlerinin, söyleme etmeleri halinde kendilerine verilecek tarımsal dayanak ödemesinden karşılanacağını söyledi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: