Anasayfa / Genel / Castrol otomotive yön verenlerin ve tüketicilerin nabzını tuttu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Castrol otomotive yön verenlerin ve tüketicilerin nabzını tuttu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Dünyanın önde gelen madeni yağ markalarından Castrol, Türkiye karışma 10 ülkede 10 1000 tüketici ve otomotive yön veren 100 sektör yöneticisiyle yapılan elektrikli vasıta araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Castrol’ün Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Direktörü Ayhan Köksal ile Pazarlama Direktörü Nilay Tatlısöz, ‘Geleceğin dEVrini Yakalamak’ antetli araştırmayla ortaya konan yarının elektrikli vasıta dünyasına ilişkin verileri aktardı.

Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Direktörü Ayhan Köksal, materyalizm başlayan teknolojik devrimle ulaşımın elektriklendiğine uyanıklık çekerek, otomotiv sektörünün yetişkin tek tahavvül yaşadığını söyledi. Araştırmaya katılan pek sayı ülkenin 2040 itibarı ile benzinli ve diesel motorlu vasıta satışını sonlandırmayı hedeflediğini tamlayan Köksal, 2022 bp Enerji Görünümü Raporu’na göre ise elektrikli araçların, yeni vasıta satışlarındaki payının 2035’te yüzde 50–70 aralığına, 2050’dahi yüzde 90 civarına çıkacağını kaydetti. Köksal, şöyle konuştu:

2050’ye kadar küresel vasıta parkında 2 milyar veya henüz fazla elektrikli vasıta bulunacağı öngörülüyor. Otomotiv endüstrisi için heyecan verici tek dönemdeyiz. Castrol olarak tığ dahi tek madeni yağ markasının ötesine geçerek tek ihtimam markasına dönüşüyor, tıpkısı zamanda hal ortağı olduğumuz müşterilerimiz ve iş ortaklarımız ile genişlemesi için yatırımlarımızı ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni nesil teknolojileri uygulama ve elektrikli araçlara geçişi hızlandırma yolunda endüstri ortaklarımızla beraberce çalışıyoruz. Elektrikli ve hibrit araçların bile içten yanmalı motorlara sahip vesait gibi yüksek teknoloji sıvılara ve greslere ihtiyacı var. Elektrikli vasıta pazarının hızla büyüdüğü Çin, Almanya, İngiltere ve Amerika’bile geliştirdiğimiz açınık-sıvılarımızla devrime yön veriyoruz. Castrol ON markasıyla üretilen açınık-sıvılarımız materyalizm üretilen her üç elektrikli aracın ikisinin ilk dolumunda kullanılıyor. Castrol olarak hızla gelişen elektrikli vasıta teknolojisini yakından izleyerek yeni teknolojiler ve ürünlere yönelik Ar-Ge yatırımlarımızı bile artırıyoruz. İngiltere’deki Pangbourne taharri merkezimizde kurulacak elektrikli vasıta pil test merkezine ve tahlil laboratuvarına yaklaşık 60 milyon dolarlık tek yatırım yapacağız.”

Ar-Ge harcamaları 10 yılda üç kat artacak

Avustralya, Yeni Zelanda, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Japonya, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, İngiltere, ABD ve Türkiye’dahi 10 1000 tüketici ve otomotiv üreticisi şirketlerden üst seviye 100 yöneticiyle yapılan Araştırmanın sonuçlarını açıklayan Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Pazarlama Direktörü Nilay Tatlısöz, yerde taharri ile özellikle devletlerin koyduğu net sıfır hedeflerine otomotiv sektörünün nasıl baktığını görmeyi amaçladıklarını kaydetti. Tatlısöz araştırmanın, şirketlerin yerde hedefler doğrultusundaki hamlelerini ve tüketicilerin elektrikli araçlara yaklaşımını yansıttığını ve ‘elektrikli devrimini’ yönetmek için sektöre fayda sağlayacağını düşündüklerini söyledi.

Araştırmaya katılan tüketicilerin yüzde 53’ü gelecek sefere elektrikli vasıta almayı düşüneceklerini söylerken elektrikli vasıta kullanan tüketicilerin yüzde 99’u gelecek sefer dahi elektrikli vasıta alacağını belirtiyor.

Araştırmadan öne kaynak başlıklar şöyle;

Sektör yöneticilerinin yüzde 97’si, şirketlerinin içten yanmalı motorlu vesait için devletlerin zorunlu kıldığı kademeli kullanımdan kaldırma hedeflerine hazır olacağına inanıyor. Ancak şirketlerinin şu anda içten yanmalı araçtan elektrikliye geçmeye hazır olduğunu söyleyenlerin oranı sadece yüzde 40. Tüm otomotiv yöneticilerinin sadece yüzde 8’i tedarik zincirinin bu hazır olduğuna inanıyor.

Küresel otomotiv yöneticilerinin yüzde 66’sı elektrikli araçlara geçişin şirketleri için tek numaralı stratejik öncelik olduğunu belirtiyor.

Bu öncelik Ar-Ge rakamlarına yansıyor. 2015 yılında Ar-Ge harcamalarının ortalama yüzde 11’i elektrikli araçlara, yüzde 39’u ise içten yanmalı araçlara odaklanmıştı. Bugün yerde oran yaklaşık iki katına çıkarak yüzde 21’açınık ulaştı. Sektör yöneticileri, 2025 yılına kadar oranın yüzde 31’açınık, 10 yıl içindeyse üç katına çıkacağını öngörüyor. Hibrit vesait bile hesaba katılırsa, 2025 yılına kadar Ar-Ge harcamalarının yüzde 70’inden fazlasının elektrikli araçlara ve hibritlere odaklanacağı tahmin ediliyor.

Bu dönemde içten yanmalı araçlara yönelik Ar-Ge harcamalarının ise yüzde 15’açınık düşmesi bekleniyor.

Sektör yöneticilerinin yüzde 63’üne göre, içten yanmalı vesait için devletlerin koyduğu kademeli olarak kullanımdan kaldırma hedefleri, endüstrideki geçişe ve Ar-Ge çalışmalarına yapılan harcamalara hız kazandıran tek numaralı faktör. Yöneticilere göre elektrikliye geçişi hızlandıran ikinci faktör net sıfır hedefleri (yüzde 57), üçüncü sırada tüketicilerin sürdürülebilirlik endişeleri (yüzde 35) var.

Otomotiv yöneticilerine göre elektrikli araçlara geçişi yavaşlatan en yetişkin engel yüzde 56 ile yüksek maliyetli bataryalar olarak öne çıkıyor. Şarj noktalarına erişim (yüzde 43), teknik eleman yetersizliği (yüzde 40) ile başka bariyerler.

Tüketici tarafından bakıldığında ise aralarında Türkiye’nin dahi durduğu ülkelerdeki sürücüler henüz rengi hava kirliliği, az sürüş maliyeti ve evde şarj imkanını elektrikliye geçişi hızlandıran faktörler olarak gösteriyor. Bariyerler ise ultra hızlı şarjın yaygın olmaması, şarj noktalarına erişim ve menzil endişeleri niteleyerek sıralanıyor.

Türkiye’dahi her iki kişiden akraba elektrikli istiyor

Dünyadaki otomobil sahibi tüketicilerin yarısından fazlası gelecek sefer elektrikli vasıta örtmek istiyor. Çin yüzde 80 ile en sayı elektrikli vasıta örtmek isteyenlerin durduğu ülke.

Türkiye’deki tüketiciler dahi küresel eğilimle tıpkısı yönde niyet belirtiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 49’u tek sonraki araçlarının elektrikli olmasını istiyor. Türkiye, yerde oranla Fransa, Avustralya – Yeni Zelanda, ABD, Hindistan ve Almanya’nın önüne geçiyor.

Türkiye’deki tüketicinin yerde yönde davranmasının ardındaki en yetişkin neden yüzde 88 ile kentsel alanlarda hava kirliliğini kırmak olarak öne çıkıyor. Diğer nedenler ‘yeni elektrikli vasıta modellerinin piyasaya sürülmesi’ (yüzde 85), ‘elektrikli araçların benzinli ya bile diesel araçlara kıyasla henüz iyi entegre edilmiş tek teknolojiye sahip olduğuna inanılması’ (yüzde 84) ve ‘benzinli veya diesel motorlu araçlara göre henüz az karbon emisyonları yayması’ (yüzde 82) olarak sıralanıyor.

Maliyet endişesi ortadan kalkıyor

Elektrikli araçlarla ilgili tüketicilerin fiyat endişelerinde gerileme var. Dünyada elektrikli vasıta kullananların yüzde 78’i kullanım ömrü göz önüne alındığında tek elektrikli araca sahip olmanın toplam maliyetinin benzinli veya diesel araca göre henüz az olduğuna inanıyor.

Araştırmaya katılan Türk tüketicilerin yüzde 61’i dahi tek elektrikli aracın toplam maliyetinin (vergi, yakıt ve ihtimam masrafları dikkate alındığında) eşdeğer tek içten yanmalı araçtan henüz az olduğu görüşünde. 

Türkiye’deki tüketiciler için elektrikli vesait konusunda endişe yaratan ilk yazı şarj altyapısı.  Elektrikli vasıta kullanmayan sürücülerin yüzde 70’i, şarj altyapısının yeterince yaygın olmadığına inanıyor. Model seçeneklerinin azlığı (yüzde 65) ve mevki teşviklerinin yetersizliği (yüzde 64) başka başlıklar olarak öne çıkıyor.

KUTU 1

Elektrikli araçlara en hazır ülke Norveç

Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Pazarlama Direktörü Nilay Tatlısöz, materyalizm ve Türkiye’dahi elektrikli araçlarla ilgili tek zihniyet devrimi yaşandığına uyanıklık çekti. Tatlısöz “Araştırma yapılan ülkelerin tamamında elektrikli vasıta kullanma eğilimiyle ilgili verilerde yükselme var. Economist Impact tarafından yapılan ve bp tarafından desteklenen dEVir Indeksi’ne göre tamamen elektrikli araçlarla ulaşıma geçmeye en yakın ülke Norveç (endeks puanı 66). İçten yanmalı vasıta üretimini 2025’te sonlandıracak Norveç’i, Çin (55 puan) ve Almanya (52 puan) takip ediyor” dedi.

KUTU 2

Castrol ON ürünleri Kasım ayında Türkiye’dahi

Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Direktörü Ayhan Köksal Türkiye’dahi büyüyen elektrikli vasıta pazarının sağlıklı gelişimi ve elektrikli araçların uzun süre üst seviye performans göstermesi için Castrol olarak endüstriyle beraberce çalıştıklarını söyledi. Köksal, Kasım ayından itibaren Castrol’ün elektrikli vesait için üretilen Castrol ON açınık-sıvılarının Türkiye pazarında yer alacağını bildirdi. Köksal, “Dönüşümü hızlandırmak ve geleceğin elektrikli dünyasına sevmek için sektör ortaklarımızla beraberce çalışıyoruz. Otomotiv sektörünün en iyileriyle iş birliği yaparak teknolojik gelişimi faydaya dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Castrol ON açınık-sıvıları henüz uzun menzil, henüz hızlı şarj ve henüz uzun ömür sunarak sektörün karşılaştığı sorunlara hal üretiyor. Çok yakında Türkiye’dahi dahi yerde ürünlerle elektrikliye geçişi destekleyeceğiz” dedi.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: