Anasayfa / Genel / Çarpıcı keşif yayımlandı: Etiyopya’da yeni bir insan çeşidi keşfedildi!

Çarpıcı keşif yayımlandı: Etiyopya’da yeni bir insan çeşidi keşfedildi!

Bilim insanları yeni bir insan çeşidi keşfettiklerini açıkladı. Araştırmacılar, insanlık tarihine ışık tutacak keşiflerine devam ediyor. Yeni bir çalışmada bilim insanları Afrika ve Avrupa’da bulunan eski fosilleri tekrar tahlil ettiklerini duyurdu. Tahlillerin sonucunda takım, Etiyopya’da bulunan bir kafatasının farklı bir insan tipine ilişkin olduğunu buldu.

Bilim insanları, keşfettikleri çeşide Homo bodoensis ismini verdi. Ayrıyeten araştırmacılar, fosil hakkında bulgularını açıkladı.

Yeni keşfedilen insan tipi 500 bin yıl evvel yaşamış

Afrika’da keşfedilen kafatasını inceleyen araştırmacılar cinsin daha evvel keşfedilenlerden farklı olduğunu fark etti. Araştırmacılar, bu kafatasının çağdaş insanın direkt bir ceddine ilişkin olduğuna inanıyor.

Bununla birlikte, bilim insanları yeni cinse Homo bodoensis ismini verdi. Homo bodoensis‘in yaklaşık 500 bin yıl evvel Orta Pleistosen devrinde yaşadığını açıkladılar.

Homo bodoensis, insan soylarının dünya genelinde nasıl hareket ettiğini ve etkileşime girdiğini çözmeye yardımcı olabilir. (Ettore Mazza)

Daily Mail‘in haberine nazaran, Winnipeg Üniversitesinden araştırmacılar, bu keşfin Pleistosen Çağ hakkında yeni bilgiler sunacağını söyledi. Çünkü kelam konusu periyotta insan evrimine ait çok az bilgi bulunuyor. Bu yeni keşfedilen insan çeşidi kayıp bir halkayı tamamlayabilir.

Araştırmacılar, Orta Pleistosen periyoduna tarihlenen Afrika ve Avrasya’daki mevcut fosilleri tekrar kıymetlendirdi. Bu fosiller çoklukla ya Homo heidelbergensis ya da Homo rhodesiensis olarak tanımlanıyordu. Lakin son DNA sonuçları, Avrupa’da H. heidelbergensis olarak tanımlanan birtakım fosillerin aslında birinci Neandertaller olduğunu gösterdi. Ayrıyeten bu periyoda ilişkin Afrika fosillerinin daha evvel hem H. heidelbergensis hem de H. rhodesiensis olarak tanımlanmış olması işleri uygunca karıştırdı.

Homo bodoensis hakkında ne biliyoruz?

Yeni çalışmada bilim insanları, Etiyopya Bodo D’ar‘da keşfedilen bir kafatasının ne H. heidelbergensis ne de H. rhodesiensis’e ilişkin olduğunu fark etti. Takım, büsbütün yeni bir insan çeşidi olduğunu ileri sürüyor. Grup, tipe kafatasının keşfedildiği yerin ismini vererek H. bodoensis dedi.

Homo bodoensis’i tasvir eden bir çizim. (Ettore Mazza)

Ayrıyeten bu yeni insan tipine ait şimdi çok az şey biliniyor. Fakat araştırmacılar, H. bodoensis‘in daha soğuk iklimlerde ısıyı korumak için kısa uzunluklu olduğunu düşünüyor. Erkeklerin uzunluğu muhtemelen yaklaşık 1,75 cm iken dişilerin uzunluğu ise ortalama 157 cm. Bu ortada, erkekler ortalama 64 kg yüke, dişiler ise 50 kilogram tartıya sahip.

Tipler yaklaşık 200 bin yıl evvel, yani çağdaş beşerler Afrika’dan göç etmeden çok evvel yok oldu. Bilim insanları uzun yıllardır bu çeşitlerin izinde koşuyor. Hala insan evrimine ait birçok boşluk bulunuyor. Bu periyotlara ilişkin bulguların bulunması için araştırmalar sürüyor.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: