Anasayfa / Genel / ‘Bunun nasıl olabileceğini anlamadım’: Kardeşim annemin birikiminden 200 bin dolar çekti

‘Bunun nasıl olabileceğini anlamadım’: Kardeşim annemin birikiminden 200 bin dolar çekti

Her zaman iyi geçinen, ancak ebeveynlerinin mirasını devralmak üzereyken aniden kendi aralarında kavga etmeye başlayan yetişkin kardeşler hakkında çok şey okudum ve duydum. Şu ana kadar bunun ailemin başına nasıl gelebileceğini bilmiyordum. O noktada değiliz ama işler gerginleşiyor.

Ben üç çocuğun ortancasıyım. Ablam ve ben 70’li yaşlarımızdayız, ağabeyim ise 60’lı yaşlarının başında. Ebeveynlerimiz varlıklı değildi ama 10 yıl önce çiftliklerini satabildiler ve elde edilen gelir onların tüm tıbbi, destekli yaşam ve uzun vadeli bakım masraflarını rahatça karşılayabilmelerini sağladı.

Anne ve babamız her zaman üçümüze, biz çocuklara asla maddi yük olmak istemediklerini, öldüklerinde geriye kalan ne varsa aramızda eşit olarak paylaşılmasını istediklerini söylerdi. Vasiyetleri bunu gösteriyor. Babam o zamandan beri öldü ve annem çok ileri bir yaşta.

Üçümüz de evliyiz ve hiçbirimizin çocuğu ya da varisi yok. Emekliyim ve borcum yok. Kız kardeşim de benzer durumda. İkimiz de zengin değiliz ama finansal olarak kendimizi güvende hissediyoruz.

Kardeşimin maddi sorunları

Kişisel mali ayrıntılarımızı birbirimizle konuşmuyoruz, bu yüzden kardeşimin durumunu öğrendiğimde şok oldum. Beş yıl önce işinden çıkarıldı. Bu kurumsal hamlelerden sadece biriydi ve performansla ilgili bir şey değildi.

En kötü yanı, başka bir iş bulmak için acelesi olmamasıydı. Konum, maaş ve daha önce yaptığı işin türüne benzerlik konusunda çok seçiciydi; her zaman tam olarak istediğini elde etmek için direniyor ve daha azıyla yetinmek istemiyordu.

Sadece faturaları ödemek için geçici olarak daha düşük maaşlı bir işi veya yer değişikliği veya daha uzun yolculuk gerektirebilecek bir işi bile düşünmezdi. Zamanla “uzun süreli işsiz” hale geldi, bu nedenle bir iş için değerlendirilmek daha da zorlaştı. Bu böyle devam etti.

Birkaç ay sonra annemizden sürekli olarak 10.000 dolar olmak üzere büyük miktarlarda nakit para istemeye başladı. Annemin mali durumunu ben yönetiyorum ama buna her zaman onun parası gibi davrandım, harcayacağım ya da kontrol edeceğim benim değil. Eğer ona para vermek istiyorsa, ona para verir.

Annem kardeşime toplamda 200.000 dolar verdi.

Ona bu hediyelerin akıllıca olmadığını söylememe rağmen o sadece ona yardım etmek istediğini söylüyor. Bugüne kadar ona yaklaşık 200.000 dolar verdi. Ona, eğer bunu yapmazsa, bir noktada kendi ihtiyaçları için parasının tükeneceğini söylediğimde bunu durdurmayı kabul etti.

Artık beş parasız, her zamankinden daha fazla borcu var ve hâlâ işsiz. Ona verdiği tüm para gitti. Benim açımdan çok kötü bir mali durumda olduğu ve mirasının onu kurtaracağını umduğu açık.

Mesele şu ki, bu gidişle kimseye fazla bir miras kalmayacak. 32 yıldır evine sahip ama mevcut ipotek bakiyesi satın alma fiyatının üç katından fazla. Kredi kartı borcu şaşırtıcı derecede yüksek. Emeklilik hesabını boşalttı.

Altı rakamlı bir maaşı vardı, ancak son beş yılın dördünde işsizdi ve bu, uzun yıllardır imkanlarının ötesinde yaşadığı gerçeğini daha da artırıyor. Uyuşturucu, alkol veya kumar bağımlılığı olmasa da harcama veya yaşam tarzı bağımlılığı var gibi görünüyor.

Annemizin sempatisinden faydalanmak

Kardeşimi seviyorum ve onun için en iyisini istiyorum, ancak içine düştüğü mali boşluğun o kadar derin olmasından korkuyorum ki bırakın emekliliği, asla iyileşemeyecek. Bu arada annemizin sempatisinden ve maddi olanaklarından da yararlandı.

Yapışkanlaştığı yer burası. Annem muhtemelen daha fazla yaşamayacak. Kardeşim bu kadar parayı ondan almasaydı geriye kalanın üçte birini bekleyerek bencillik mi yapıyorum? Teknik olarak onu ona verdiği için çalmadı.

Hayatımı herhangi bir miras alma beklentisi olmadan yaşadığım için bu mirasa gerçekten ihtiyacım yok. Ama kız kardeşim ve ben, mali durumumuzu sorumlu bir şekilde yönettiğimiz için bir şeylerin aldatıldığını düşünüyoruz.

Birkaç yıl önce bir noktada, biz üç çocuk bunu tartıştık ve annemizin mirasına yerleşirken hediye verme konusunda uzlaşacağımıza ve onun halihazırda almış olduklarını mirasının bir parçası olarak sayacağımıza karar verdik. Bu onun vasiyetinde belirtilmemiştir.

Bu durumu kontrolden çıkmadan düzeltmenin bir yolu var mı?

Endişeli kız kardeş ve kızı

Ayrıca bakınız: ‘Düşük ücretli işler, ekonominin daha iyi bir iş bulmanız gerektiğini söyleme şeklidir’: Restoranlar dışında bahşiş bırakmaya karar verdim. Yanlış mıyım?

“Aile olarak bir uyandırma çağrısına ihtiyacınız var. Olaylar bittikten sonra da öylece durup şikayet ederek davranışını ‘normalleştirmenin’ zamanı geldi.”

MarketWatch illüstrasyonu

Sayın İlgili,

Zaten raydan çıktı.

Kardeşinizin mali durumu ve yaptığı şeyi yapma nedenleri hakkında düşünmeye daha az zaman ayırmanın (ki bu, kırılması zor bir aile dinamiği ile ilgili olabilir) ve annenizin uzun vadeli bakım ihtiyaçlarına ve mali durumuna odaklanmanın zamanı geldi. ve paranın ne kadar süre dayanacağı.

Kardeşiniz önceliklerini ilk sıraya koymaya devam edecek. Kendisi bunu fark etsin ya da etmesin ve kötü niyetli olsun ya da olmasın, o usta bir manipülatördür, bu nedenle annenizin varlıklarını bütünüyle görmesi ve yüzde kaçının verildiğini ve şimdi harcandığını gösteren bir örnek görmesi gerekir.

Aile olarak bir uyandırma çağrısına ihtiyacınız var. Olay bittikten sonra öylece durup şikayet ederek davranışlarını normalleştirmenin zamanı geldi. Bir avukatla bir aile toplantısı ayarlamak ve annenizin mali durumunu kağıda dökmek bir başlangıçtır. Acil durum fonu için ne kadar para ayırdı?

Zihinsel kapasitesi olmayan bir kişi üzerinde aşırı etki, baskı veya baskı, yaşlı istismarı teşkil edebilir. Birincisi, şurada bir iyilik var, şurada bir iyilik; bir kardeşin geçimini sağlamak için biraz para; yürekleri titreten bir hikaye. Daha sonra büyük çekler, giysiler, mücevherler ve pahalı sanat eserleri geliyor.

Bu 200.000 doları hesaba katan bir vasiyetname yazmak

Anneniz (ve diğer herkes) için bir ders daha: Vasiyetname her iki yılda bir güncellenmeli ve annenizin avukatı ve/veya vekaletname sahibi kişi, kardeşinize verdiği 200.000 doları kalan mirasından kesmesini ona tavsiye etmelidir. .

Bunun birkaç nedeni var: Kendisine verilen para artık bitti, bu yüzden iyi parayı kötü parayı çöpe atmanın bir anlamı yok; Kardeşinize ayrıcalıklı muamele sağlayarak olanak sağlamak, yalnızca daha fazla talebin oluşmasına yol açtı; ve bu hediyelere miras muamelesi yapmak adil ve eşitlikçidir.

Anneniz daha zayıf ve savunmasız hale geldikçe, erkek kardeşiniz onun banka hesabını, azalan mali durumunu desteklemek için son şans olarak görebilir. Yaşlıların mali istismarının en belirgin özelliklerinden biri tecrittir, ancak bazı basit önlemlerle bunun önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Annenizin evde bakıcıları varsa, aile üyelerinin ziyaretleri veya istekleri hakkında sizi bilgilendirmelerini isteyebilirsiniz ve kendinizi annenizin banka hesaplarına ortak imzacı olarak ekleyebilirsiniz ve muhtemelen eklemelisiniz, böylece erkek kardeşinizin ihtiyacı olacaktır. gelecekteki istekleriniz için sizden geçmek.

Mali açıdan yaşlı istismarı büyük ölçüde eksik rapor ediliyor

ABD Yaşlanma İdaresi’ne bağlı bir devlet kurumu olan Ulusal Yaşlı İstismarı Merkezi ve kar amacı gütmeyen Ulusal Yetişkin Koruyucu Hizmetler Derneği, iddia edilen herhangi bir istismarı bildirme adımlarında size yol gösterebilecek kaynaklara sahiptir.

İlgili para miktarı göz önüne alındığında, bu durum iyileşmeden önce daha da kötüleşebilir. Ulusal Yaşlanma Konseyi’ne göre yaşlı istismarı yılda yaklaşık 5 milyon Amerikalıyı etkiliyor ve birçok kurum bu sayının hem arttığını hem de eksik rapor edildiğini söylüyor.

Araştırmalar, yaşlıların mali istismarı nedeniyle yılda 2,6 milyar dolar kaybettiğini gösteriyor; 44 vakadan yalnızca birinin rapor edildiği tahminine göre muhtemelen çok daha fazlası var. NAPSA, yaşlı istismarı mağdurlarının mağdur olmayanlara kıyasla ölme olasılığının üç kat daha fazla olduğunu söylüyor.

Yaşlı istismarı yavaş yavaş ve büyük manipülasyonlarla gerçekleşebilir. Anneniz, kendisi öyle görmese bile, bir tür aşırı etki veya baskı altında olabilir. Bu olayın bu kadar uzun süredir devam etmesi ve onun bu kadar büyük miktarda para vermesine yol açması endişe verici.

O aile toplantısına başlamaya başlayın.

Quentin Fottrell’den daha fazla içerik:

Kardeşimin mirasımı miras almasını istiyorum. Üç kardeşim daha var. Bir avukata ihtiyacım var mı? Ne yanlış gidebilir?

Mali açıdan sorumsuz kızımı evimi bırakmak istemiyorum. Bu mantıksız mı?

Babam demans hastası ve kardeşimin 200.000 dolarlık ev kredisini ‘affetti’. Huzurevinin noteri onun aklının yerinde olduğunu söyledi. Ne yapabiliriz?

Mali ve etik sorularınızı [email protected] adresinden The Moneyist’e e-posta ile gönderebilir ve Quentin Fottrell’i eski adıyla bilinen X platformundan takip edebilirsiniz. Twitter’da. Paracı, sorulara tek tek cevap verememekten üzüntü duyuyor.

Çıkış yapmak Moneyist’in özel Facebook’u hayatın en çetrefilli para sorunlarına yanıt aradığımız grup. Okuyucular bana her türlü ikilemle yazıyor. Sorularınızı gönderin veya en son Moneyist köşe yazılarına ağırlık verin.

Sorularınızı Moneyist’e e-postayla göndererek veya ikilemlerinizi Moneyist Facebook’ta yayınlayarak grubu kullanıyorsanız bunların MarketWatch’ta anonim olarak yayınlanmasını kabul edersiniz.

Hikayenizi MarketWatch yayıncısı Dow Jones & Co.’ya göndererek, hikayenizi veya onun versiyonlarını, üçüncü taraflar da dahil olmak üzere tüm medya ve platformlarda kullanabileceğimizi anlıyor ve kabul ediyorsunuz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.