Anasayfa / Genel / Bulgaristan ile Yunanistan arasında Azer doğalgaz aktarım bağlantısı hizmete girdi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Bulgaristan ile Yunanistan arasında Azer doğalgaz aktarım bağlantısı hizmete girdi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Temeli 13 yıl önce atık borazan hattı bağlantısının inşaatı, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması ve Bulgaristan’a doğalgaz aktarımını kesmesinden sonra Avrupa Birliği’nin (AB) sağladığı 250 milyon euroluk finansmanı sayesinde kısa sürede tamamlandı.

Projenin resmen hizmete girmesiyle başkent Sofya’bile plânlı, ev sahipliğini Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in yaptığı törene AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Romanya Başbakanı Nicolae Çuka ve Bulgaristan Başbakanı Gılıb Donev katıldı.

Von der Leyen, somut inşaatı 10 yılı sayı süren projenin, Bulgar ile Yunan hükümetlerinin çabaları ve AB’nin sağladığı finansmanı ile nihayet hayata geçirildiğini söyledi.

“Bu proje Bulgaristan ve Güneydoğu Avrupa için yeni tek yıldırım başlangıcı olarak Avrupa için Rus gazının bağımlılığından kurtuluş olacak” tekbencilik von der Leyen, sözlerini şöyle sürdürdü:

Aliyev, ülkesinin geliştirdiği yeşil enerji projeleri sayesinde dahi yakın tek zamanda Avrupa’nın önemli elektrik ihracatçılarının arasında yer alacağını söyledi.

“Bulgaristan, henüz önce doğalgaz ihtiyaçlarının yüzde 80’ini Rusya’dan karşılıyordu. Rusya, Ukrayna’ya savaş açarken Avrupa’ya bile tek enerji savaşı açtı. Bu proje sayesinde Bulgaristan tüm ihtiyacını karşılayacak, Avrupa’bile kış döneminde yeterli miktarda doğalgaz olacak.”

ALİYEV: AVRUPA’NIN BAŞLICA PROJELERİNDEN BİRİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, projenin, Avrupa’nın teminat kaynaklarının çeşitlendirilmesi açısında önemli rol oynadığına işaret ederek Güney Doğalgaz Koridoru’nun bile Avrupa’nın asal enerji projelerinden akraba olduğunu söyledi.

Azerbaycan’ın Hazar bölgesindeki gaz kaynaklarının yanı sıra başka kaynaklar bile geliştirdiğine işaret fail Aliyev, “TANAP ve TAP güzergahlarının kapasitesinin artırımı sayesinde 2027 yılında doğalgaz ihracatımızı iki kat artıracağız” dedi.

Aliyev, ülkesinin geliştirdiği yeşil enerji projeleri sayesinde dahi yakın tek zamanda Avrupa’nın önemli elektrik ihracatçılarının arasında yer alacağını bile sözlerine ekledi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis dahi somut ticari hayatına başlayan projenin yeni tek doğalgaz nakil köprüsü olarak Avrupa’nın ticari haritasını üzgüsel tek şekilde değiştirdiğini kaydetti. Son yıllarda tüm Bulgar hükümetleri ile verimli çalıştıklarını tamlayan Miçotakis, “Azeri gazın bizlere ulaşması Rus gazın pençesini parçalayacak” değerlendirmesini yaptı.

Dedeağaç bölgesinde inşa edilmekte olan terminal sayesinde Yunanistan’ın bölgesel enerji tevzi kapasitesini dahi artıracağını müfit Miçotakis, “Avrupa, Rusya’nın gaz şantajı karşısında güçlü tek ortak politikaya sahip olmalı” niteleyerek konuştu.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev ise az Bulgar hükümetinin projeye dayanak verdiğini anımsatarak “Sayın Cumhurbaşkanı Aliyev, Avrupa’nın sayı güvenilir tek ortağıdır. Projemiz, bölgemizin enerji haritasını köklü tek şekilde değiştirecek” ifadelerini kullandı.

Radev, Bulgaristan’ın Balkanlar’bile zaman, Avrupa’bile 3’üncü en yetişkin elektrik ihracatçısı olduğunu ve yerde alandaki çalışmalarını sürdüreceğini dahi aktardı.

Romanya Başbakanı Çuka bile Rusya’nın doğalgaz piyasasında yarattığı yapay açıkların enerji fiyatlarını olumsuz etkilediğini belirterek “Ülkelerimiz ödevini tam hazırlamalı. Ukrayna, Moldova ve Batı Balkanlar bile yerde projelerimize güveniyor” dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, tek yıla kadar Sırbistan ile Bulgaristan arasındaki sıra doğalgaz nakil bağlantısının çalışmalarının bile tamamlanacağını bildirdi.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski ise “Pan-Avrupa tesanüt süreci AB karamsarlığını hafifletebilir. Ortak geleceğimiz AB’deyse ‘Birlik İçinde Daha Güçlüyüz’ şeklindeki sloganımıza dayanak verelim” değerlendirmesinde bulundu.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.