Anasayfa / Genel / Buğday vadeli işlemleri, USDA’nın küresel üretim tahminini yükseltmesiyle 9 seanstan bu yana ilk günlük kaybını kaydetti

Buğday vadeli işlemleri, USDA’nın küresel üretim tahminini yükseltmesiyle 9 seanstan bu yana ilk günlük kaybını kaydetti

Buğday vadeli işlemleri Cuma günü dokuz seanstan bu yana ilk günlük kaybını yaşayarak gerilerken, soya fasulyesi vadeli işlemleri ABD Tarım Bakanlığı’nın aylık arz-talep raporunun ardından düşüş yaşadı.

Devlet kurumu, küresel buğday üretimine ilişkin tahminini 2023-24 pazarlama yılı için yaklaşık 1 milyon mt artırarak 783,01 milyona yükseltti.

Teucrium Trading’in CEO’su Sal Gilbertie, bol miktarda buğday bulunmasına rağmen, “dünyanın ürettiğinden daha fazla buğday kullanacağının öngörülmesi ilginç” dedi.

USDA, 2023-24 pazarlama yılı için 783,01 milyon mt buğday üretimi görmeyi beklerken, toplam kullanımın 794,66 milyon mt olduğu görülüyor.

Gilbertie, “Çin buğday ithal ediyor ve bu da son zamanlarda buğday fiyatlarına bir miktar destek sağlıyor” dedi.

Chicago’da Mart ayının en aktif buğday vadeli kontratı WH24,
-%1,56

W00,
-%1,56
11 sent veya %1,6 düşüşle kile başına 6,32 dolara yerleşti. Dow Jones Piyasa Verilerine göre hafta bazında %5 artış gösterdi.

Düşüş, Temmuz 2012’den bu yana en uzun günlük kazanç serisi olan son sekiz işlem seansının her birinde yaşanan kazanımların ardından geldi.

USDA, soya fasulyesi için 2023-24 küresel üretim tahminini Brezilya’daki düşük üretim nedeniyle 1,5 milyon mt azaltarak 398,88 milyon mt’a düşürdü. Ayrıca Brezilya’nın soya fasulyesi ihracat tahminini 2 milyon mt artırarak 99,5 milyon mt’a yükseltirken, ABD ihracat tahminini ise değiştirmeden 47,76 milyon mt olarak bıraktı.

Barchart’ın kıdemli piyasa analisti Darin Newsom, “Bu, Çin ile devam eden ticaret savaşı nedeniyle ABD’nin küresel soya fasulyesi pazarında ikincil bir oyuncu olarak kaldığını göstermeye devam ediyor” dedi.

Ocak soya fasulyesi SF24,
-%0,42

S00,
-%0,42
Haftada %1,4 kayıpla 8 sent veya %0,6 düşerek kile başına 13,04 dolara yerleşti.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.