Anasayfa / Genel / Bu yıl 7,4 milyon ton plastik atığın geri dönüştürülmesi bekleniyor – Son Dakika Türkiye Haberleri

Bu yıl 7,4 milyon ton plastik atığın geri dönüştürülmesi bekleniyor – Son Dakika Türkiye Haberleri

Geri Dönüşümcüler ve Geri Kazanımcılar Derneği’nin (GEKADER) TÜİK istatistiklerinden yararlanarak hazırladığı rapora göre, geri tahavvül sektörü, her geçen yıl faaliyetlerini ve gücünü artırıyor.

TÜİK tarafından iki yılda tek açıklanan verilere göre, 2020’dahi imalat sanayi iş yerleri, maden işletmeleri, termik santraller, OSB’ler, sağlık kuruluşları ve hanehalklarında 30,9 milyon tonu tehlikeli olmak üzere toplam 104,8 milyon ton atılgan oluştu.

Atık kaldırılmış ve geri kazanım tesislerinde işlenen atılgan rakamı ise 127,4 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu atığın 78,3 milyon tonu kaldırılmış edilirken, 49,1 milyon tonu geri dönüştürüldü. Toplam işlenen atılgan miktarı 2018’açınık göre yüzde 22 arttı.

Düzenli depolama tesislerinin toplam kapasitesi 1,2 milyar metreküp olarak belirlenirken, 174 sistemli depolama tesisinde 31,9 milyon tonu tehlikeli olmak üzere 77,8 milyon ton atığın bertarafı sağlandı.

Atık geri kazanım lisansı olan beraberce yakma tesislerinde 1,3 milyon ton atılgan yakılarak enerji geri kazanımı sağlandı. Kompost ve beraberce yakma tesisleri hariç lisansı olan başka atılgan geri kazanım tesislerinde ise toplam 47,6 milyon ton metal, plastik, kağıt, mineral gibi atılgan geri kazanıldı.

Geri dönüştürülen 49,1 milyon ton atığın 6,13 milyon tonunu plastikler oluşturdu. Bu rakamla beraberce plastik geri tahavvül sektörü ülke ekonomisine 6 milyar dolarlık katkı sağladı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: