Anasayfa / Genel / Brent petrol fiyatı son 6 ayın en düşük seviyelerinde

Brent petrol fiyatı son 6 ayın en düşük seviyelerinde

ABD ve Avrupa’bile açıklanan zayıf ekonomik verilerin talep görünümünü olumsuz etkileyeceği endişeleriyle son 6 ayın en az seviyelerini gören Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 93,72 dolara kadar geriledi.

Dün günü 96,78 abd seviyesinde tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, zaman saat 19.23 itibarıyla kapanışa göre yüzde 3,16 düşüşle 93,72 abd oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili 88,20 dolardan alcu önemli.

Fiyatların düşüşünde, çevre genelinde açıklanan olumsuz ekonomik veriler ve resesyon beklentileri etkili oldu.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, geçmiş ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 4 milyon 500 1000 varil artarak 426 milyon 600 1000 varile yükseldiğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 467 1000 varil azalacağı yönündeydi.

Aynı dönemde ABD’nin renksiz stokları bile 200 1000 varil artışla 225 milyon 300 1000 varil oldu.

Söz konusu olumsuz veriler atlas en yetişkin petrol tüketicilerinden ABD’dahi talebin yüksek olması muhtemel yaz seyahat döneminde az seyrettiği algısını destekleyerek fiyatları adî yönlü baskılıyor.

Uzmanlar, mütenakıs talepte yüksek seyreden petrol fiyatlarının etkili olduğu görüşünde.

İngiltere Merkez Bankası (BoE)’nın, son 27 yılın en yüksek faiz artışını yaparak politika faizini 50 esas puanlık artışla yüzde 1,75 seviyesine çıkarması kararı bile talep görünümünde endişeye yol fatih başka tek gelişme oldu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: