Anasayfa / Genel / Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (22 Haziran 2022 petrol fiyatları)

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (22 Haziran 2022 petrol fiyatları)

Petrol, yatırımcıların resesyon olasılığına ilişkin fiyatlamaları nedeniyle sert gerileme kaydetti.

ABD ham petrolü ve Brent petrolde yüzde 3’ü transandantal düşüş kaydedildi.

ABD ham petrolü 105 doların altını görürken, Brent petrol dahi 109 abd seviyesine geriledi.

Dün 116,25 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 114,65 abd seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı zaman saat 09.50 itibarıyla kapanışa göre yüzde 4,64 düşüşle 109,33 abd oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 104 dolardan alcu önemli.

Fiyatlardaki düşüşte, ABD Başkanı Joe Biden’ın ülkedeki renksiz fiyatlarının düşürülmesi için harekete geçeceğine ilişkin haber akışı ve kalan resesyon endişeleri etkili oldu.

ABD Başkanı Biden pazartesi günü, ülkede kalan renksiz fiyatlarıyla mücadelede federal renksiz vergisi için geçici muafiyet ilan edebileceklerini, yerde hafta sonuna kadar yerde konuda tek karara varılacağını söyledi.

Biden geçen haftalarda yaptığı tek açıklamada bile petrol şirketlerinin sunma sıkıntısından yararlanarak karlarını artırdığını belirtmişti. Büyük petrol üreticilerinden ExxonMobil, Chevron, BP ve Shell’in dahi aralarında durduğu şirketlere tek mektup yazan Biden, kalan renksiz fiyatlarına karşı petrol şirketlerine üretimi müzayede çağrısında bulunmuştu.

Chevron Üst Yöneticisi Mike Wirth ise geçmiş Biden’a yönelik kaleme aldığı mektubunda eleştirileri reddederek petrol fiyatlarını adî benzemek ve arzı miktarını için yaklaşım değişikliği gerektiğini ifade etti.

ABD’dahi benzinde vergi indirimi için Biden’ın zaman harekete geçmesi beklenirken, kalan resesyon endişesi dahi petrol fiyatlarını baskılamaya sürme ediyor.

Uzmanlar, küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişelere rağmen petrol talebinin toparlanmaya sürme ettiği ve arzın talep büyümesinin gerisinde kalmasının beklendiğini ifade ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 109,69 ile 110,21 abd aralığının mukavemet, 109,17 ile 108,68 abd aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya bile Brent Blend olarak bile bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve yerde bile Brent Petrol’ün işlenmesi henüz kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için az sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden renksiz veya diesel yakıtı üretmek henüz kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay nedeniyle renksiz ve diesel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden çıkarıldığı için nakliyesi aracısız çokluk üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem sunma fiyat. Üretimi henüz ucuz ve hızlı olan henüz sayı talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında bile fark vardır.

Kıstas kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın internet sitesinde yer saha verilere göre; tek varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon renksiz, 10 galon diesel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır renksiz, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon başka türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: