Anasayfa / Genel / Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (14 Temmuz 2022 petrol fiyatları)

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (14 Temmuz 2022 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç abd? 

Petrol fiyatlarında düşüş sürüyor.

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 94 dolara kadar geriledi.

Dün 101,21 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 99,57 abd seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı zaman yüzde 4 azalışla 94 abd oldu. Böylece Brent petrolün varil fiyatı şubattan yerde yana en az seviyesine indi.

PETROL FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Küresel piyasalarda, ABD’dahi geçmiş açıklanan enflasyon verilerinin ABD Merkez Bankasını (Fed) henüz bile şahinleştireceği ve ülkenin resesyona sürüklenebileceği endişesiyle petrol fiyatlarındaki düşüş eğilimi sürme ediyor.

Dün açıklanan verilere göre, ABD’dahi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 1,3 ve yıllık yüzde 9,1 artarak beklentileri oldukça geride bırakırken, Fed’in enflasyonu kontrol altına örtmek için sıkılaştırıcı politikalarında henüz bile şahinleşebileceği endişesi risk algısını artırıyor.

Ayrıca, Çin’deki yeni Covid-19 salgını dalgası karşısında türlü şehirlerde kırılan tedbirlerin dahi talebi baskılayacağı endişeleri düşüşlere dayanak oluşturuyor.

ABD Başkanı Joe Biden’in yarın Suudi Arabistan’la başlayacak Ortadoğu temasları bile piyasalarda yakından takip edilecek.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya bile Brent Blend olarak bile bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve yerde bile Brent Petrol’ün işlenmesi henüz kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için az sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden renksiz veya diesel yakıtı üretmek henüz kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay nedeniyle renksiz ve diesel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden çıkarıldığı için nakliyesi aracısız çokluk üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem sunma fiyat. Üretimi henüz ucuz ve hızlı olan henüz sayı talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında bile fark vardır.

Kıstas kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın internet sitesinde yer saha verilere göre; tek varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon renksiz, 10 galon diesel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır renksiz, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon başka türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER

PİYASALARDA SON DURUM 14 TEMMUZ 2022

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: