Anasayfa / Genel / Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (1 Temmuz 2022 petrol fiyatları)

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (1 Temmuz 2022 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç abd? 

Petrol piyasalarında OPEC+ toplantısının hemen akabinde negatif fiyatlamalar sürme etti.

ABD ham petrolü 106 doların altına gelirken, Brent petrol dahi 110 doların altına indi.

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 110,88 dolardan işlem görüyor.

Dün 113,25 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 109,03 abd seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı zaman saat 09.40 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,37 düşüşle 108,63 abd oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 105,16 dolardan alcu önemli.

Fiyatlardaki düşüşte, çevre genelinde ekonomik resesyon nedeniyle talep düşüşü yaşanacağı endişeleri etkili oldu.

Dün atlas en yetişkin petrol üreticisi ve tüketicisi ABD’dahi açıklanan makroekonomik veriler özellikle ülke ekonomisi için resesyon endişelerini artırdı.

Petrol fiyatları, sunma daralmasına ilişkin endişelere rağmen piyasalarda küresel ekonomiye ilişkin endişelerin ağır basmasıyla düşüş eğilimine girdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazen üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, mevcut üretim artışına tâbi kalarak petrol üretimini ağustosta günlük 648 1000 varil müzayede kararı öncü.

Uzmanlar, söz konusu artışla grubun salgın öncesi üretim seviyelerine geri döndüğünü, Suudi Arabistan gibi yedek üretim kapasitesine sahip üreticilerin bunu kullanıp kullanmayacağının ise piyasaların şimdiki odak noktası olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın temmuzda Suudi Arabistan’ı bile kapsayacak toprak turu ise piyasaların odağında yer almaya sürme ediyor. Ziyarette, kalan renksiz fiyatları nedeniyle enerji konularının ön planda olması bekleniyor.

Brent petrolde teknik olarak 108,80 ile 109,77 abd aralığının mukavemet, 107,83 ile 106,86 abd aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya bile Brent Blend olarak bile bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve yerde bile Brent Petrol’ün işlenmesi henüz kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için az sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden renksiz veya diesel yakıtı üretmek henüz kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay nedeniyle renksiz ve diesel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden çıkarıldığı için nakliyesi aracısız çokluk üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem sunma fiyat. Üretimi henüz ucuz ve hızlı olan henüz sayı talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında bile fark vardır.

Kıstas kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın internet sitesinde yer saha verilere göre; tek varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon renksiz, 10 galon diesel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır renksiz, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon başka türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: