Anasayfa / Genel / Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (1 Aralık 2022 petrol fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (1 Aralık 2022 petrol fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 86,55 dolardan işlem görüyor.

Dünü 86,97 abd seviyesinde tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, zaman kapanışa göre yüzde 0,5 azalarak 86,55 abd oldu.

Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 80,10 dolardan alcu önemli.

Fiyatlardaki düşüşte, 4 Aralık’ta yapılacak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazen üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu toplantısının piyasalarda yarattığı müphemiyet etkili oldu.

Grup, ekim ayındaki son toplantısında günlük petrol üretimini kasım ayından itibaren 2 milyon varil kısıntı kararı almıştı. Uzmanlar, toplantıda politika değişikliği olasılığının az olduğunu ve grubun Rus petrolüne tavan fiyat uygulanmasına yönelik gelişmelerin piyasadaki muhtemel etkilerini hesaba katarak hareket edeceğini öngörüyor.

ABD’nin ticari ham petrol stoklarında yaşanan beklenenden fazla düşüşe rağmen renksiz stoklarında yaşanan artım bile talebin az seyrettiği algısı yaratarak fiyatları baskılıyor.

TİCARİ HAM PETROL STOKLARI AZALDI

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 12 milyon 600 1000 varil azalarak 419 milyon 100 1000 varile gerilediğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 7 milyon 850 1000 varil düşeceği yönündeydi.

Ticari ham petrol stoklarına karışma olmayan stratejik ham petrol stokları bile 1 milyon 400 1000 varil azalışla 389 milyon 100 1000 varil oldu. Söz konusu dönemde ABD’nin renksiz stokları ise 2 milyon 800 1000 varil arttı ve 213 milyon 800 1000 varil olarak kaydedildi.

Öte yandan, atlas en yetişkin ham petrol ithalatçısı Çin’dahi “sıfır vaka” stratejisinin hafifletileceğine yönelik beklentiler petrol talebinin toparlanmasına ilişkin iyimserliği artırarak fiyatları destekliyor.

Ülkenin güneyindeki Guangcou ve Çongçing şehirlerinde gerçekleşen protestoların akabinde törtünç günü Kovid-19 tedbirlerinin hafifletileceği duyuruldu.

Brent petrolde teknik olarak 87,04 ile 87,24 abd aralığının mukavemet, 86,66 ile 86,48 abd aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya bile Brent Blend olarak bile bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve yerde bile Brent Petrol’ün işlenmesi henüz kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için az sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden renksiz veya diesel yakıtı üretmek henüz kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay nedeniyle renksiz ve diesel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden çıkarıldığı için nakliyesi aracısız çokluk üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem sunma fiyat. Üretimi henüz ucuz ve hızlı olan henüz sayı talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında bile fark vardır.

Kıstas kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın internet sitesinde yer saha verilere göre; tek varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon renksiz, 10 galon diesel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır renksiz, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon başka türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: