Anasayfa / Genel / Borsadaki sert satışlar sonrası yeni düzenleme

Borsadaki sert satışlar sonrası yeni düzenleme

Son tek haftadır bankacılık hisselerindeki sert kayıpların akabinde yaşanan teminat sorunları piyasada sıkışıklık yaratırken, geçmiş gece ilgili kurumların yerde sorun çerçevesinde toplanmasının akabinde Takasbank’ın risk parametlerinde zaman değişikliğe gitti.

Kurumların geçmiş gece yaptığı toplantı sonucunda somut tek karar açıklanmadı yalnız Takasbank’ın adımının öncesinde yerde sabah Borsa İstanbul, BIST 50 endeksinde yer saha paylara yönelik 14-19 Eylül’dahi uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı kadem kuralının bugünkü seansta bile sürme edeceğini açıkladı.

Takasbank Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Akbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş GYO, İş Bankası, Şekerbank, TSKB, Vakıfbank ve Yapı Kredi’nin dayanak varlıkları için işlem teminatı hesaplamalarında kullanılan risk parametrelerinin piyasa koşulları dikkate alarak güncellendiğini duyurdu.

Takasbank’ın açıklamasında yeni risk parametrelerinin yarından itibaren gün içi risk hesaplama anından itibaren geçerli olacağı belirtildi.

TEMİNAT YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ 1.5 MİLYAR TL’YE YAKLAŞTIRAN SÜREÇ

Borsa İstanbul’bile temmuz ortasında bankacılık sektörünün liderliğinde başlayan rallide özellikle bankalarda yüzde 150’ye varan yükselişler olmuştu. Vadeli piyasada kırılan yüksek kaldıraçlı pozisyonlar nedeniyle tek süredir yukarı gelen kredi hisseleri, son tek haftadır ise teminat tamamlama yükümlülüğünden dolay son zamanların en sert satışlarıyla karşılaştı.

Bankacılık hisseleri acemi kapanışa göre son tek haftada yaklaşık yüzde 35 düşmüştü.

Bazı analistler uzlaştıran kurumların teminat tamamlama yükümlülüklerinin günlük 1,5 milyar lirayı geçtiği belirtiliyor. Analistler teminat limitlerinde yapılacak olan yerde değişikliğin piyasada oluşan sıkışıklığa tek miktar hal olabileceğini
söylediler.

DÜN AKŞAM TOPLANTI YAPILMIŞTI

Banka hisselerinde son zamanların en sert satışlarının akabinde Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği’nde geçmiş toplantı düzenlendi.

Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul yöneticileri ile Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği temsilcileri tek araya geldi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: