Anasayfa / Genel / Borsada, açığa satışta ‘yukarı adım kuralı’ bugün de geçerli olacak

Borsada, açığa satışta ‘yukarı adım kuralı’ bugün de geçerli olacak

Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca BIST 50 endeksinde yer saha paylarda açığa satış işleminin yapılabildiği anımsatıldı.

Söz konusu paylara yönelik 14-23 Eylül’dahi getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı kadem kuralının, bugünkü seansta bile uygulanmasına karar verildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından henüz yüksek tek fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının tek önceki fiyattan henüz yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden dahi yapılabilecektir. Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve henüz sonra tıpkısı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar bile açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından yerde nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin dahi açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli uyanıklık ve özenin gösterilmesi önem sunma etmektedir.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: