Anasayfa / Genel / Borsa günün ilk yarısında yükseldi

Borsa günün ilk yarısında yükseldi

Borsa İstanbul’bile BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,60 üstün kazancıyla 2.443,77 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 38,41 puan artarken, toplam işlem hacmi 28,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,74, holding endeksi yüzde 0,74 üstün kazandı. Sektör endeksleri arasında en sayı kazandıran yüzde 9,05 ile madencilik, en sayı kaybettiren ise yüzde 0,52 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

Tahvil piyasalarında resesyon korkusuyla alış ağırlıklı seyir güç kazanmaya sürme ederken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,90’ın altına inerek yaklaşık tek ayın en az seviyesini gördü.

Analistler, küresel pay piyasalarında açıklanan makroekonomik verilerin özellikle ABD ekonomisi için resesyon riskinin güçlendiğini göstermeye sürme etmesiyle burgaç tek seyir izlendiğini ifade etti.

Haftaya Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları, ECB toplantı tutanakları, ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanakları ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in muhtemel Türkiye değerlendirmesinin piyasaların odağında olacağını nâkil analistler, veri gündeminde yurt içinde enflasyon, ödemeler dengesi ve Hazine nakit dengesi, yurt sayılmazsa ise ABD’dahi tarım dışı istihdam, fabrika siparişleri, ADP özel sektör istihdamı, çevre genelinde açıklanacak hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Euro Bölgesinde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), perakende satışların öne çıkacağını dile getirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.380 ve 2.340 seviyelerinin dayanak, 2.450 puanın mukavemet konumunda bulunduğunu kaydetti.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, haziran ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 4,44 artmasını bekliyor.

Ekonomistlerin haziran ertesi enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 4,44) göre tek önceki ağrı yüzde 73,5 olan yıllık enflasyonun yüzde 77,75’açınık yükseleceği hesaplanıyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: